Μούρθια: Αποχαιρέτισε με… νίκη το Final Four!

2018-05-06T18:19:23+00:00 2018-05-06T18:23:44+00:00.

06/May/18 18:19

CHAMPIONS LEAGUE / FINAL-4 / ̉ʑϓ ԅˉʏӠ/ ˏՍԂɃʓ̐ϕуʠ- ̏Ցȉ`(֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Με νίκη αποχαιρέτισε το φετινό Final Four του Basketball Champions League, η Μούρθια νικώντας στον μικρό τελικό την Λούντβιγκσμπουργκ με 85-74!

Οι παίκτες του Ιμπόν Ναβάρο ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησαν ποτέ την Λούντβιγκσμπουργκ να μειώσει πολύ στο σκορ ή και να πάρει το προβάδισμα. Μάλιστα με την άμυνα της “ανάγκασε” σε πολλά λάθη (12) τους Γερμανούς.

Πλέον η Μούρθια καταλαμβάνει την τρίτη θέση του Final Four, ενώ η Λούντβιγκσμπουργκ είπε αντίο στην Ευρώπη με 0-2 ήττες στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από το ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, η Μούρθια και προηγήθηκε με 7-6 (στο 3′) παρότι αντιμετώπιζε προβλήματα στο transition game. Οι Ισπανοί διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 14-11 (στο 6′), όμως στο παρκέ υπήρχε πραγματική “μάχη” ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μούρθια μπροστά με 18-17.

“Ξέσπασε” η Μούρθια!

Στην δεύτερη περίοδο του μικρού τελικού στο ΟΑΚΑ, η εξαιρετική άμυνα τον Ισπανών “εμπόδιζε” την Λούντβιγκσμπουργκ να σκοράρει και η διαφορά ανέβηκε στο +10 (27-17 στο 14′) για πρώτη φορά, με συνολικό σερί 9-0. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, αφού η Μούρθια ήταν εξαιρετική διατηρώντας την διψήφια διαφορά της (34-24 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς στο +10 (42-32).

Διατηρήθηκε το ισπανικό προβάδισμα

Το δεύτερο ημίχρονο μεταξύ των δύο χαμένων των ημιτελικών του Final Four ξεκίνησε με, τους Γερμανούς χάρη σε επιμέρους σκορ 8-4, να μειώνουν σε 46-40 (στο 24′). Η Μούρθια όμως δεν επέτρεψε στην Λούντβιγκσμπουργκ να διεκδικήσει την νίκη, αφού ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-44 στο 27′). Η τρίτη περίοδο έληξε με ισπανικό προβάδισμα 7 πόντων (60-53).

Κέρδισε στο φινάλε η Μούρθια

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του μικρού τελικού, οι Γερμανοί ήθελαν να ανατρέψουν πλήρως το παιχνίδι, αλλά η Μούρθια κράτησε ένα καλό προβάδισμα (65-57 στο 32′) ενόψει της συνέχειας. 6′ λεπτά πριν το φινάλε με ένα λέι απ του Ουρτασούν, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν το σκορ 68-61 και έγιναν το φαβορί για την νίκη.

Ο Τζόνσον με τρίποντο μείωσε σε 72-66 3 λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Κλουφ με 2/2 βολές ανέβασε ξανά την διαφορά στο +8 (74-66) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη για την Μούρθια. Όλα είχαν κριθεί 1:20 πριν την λήξη με το σκορ στο 78-72, με την Μούρθια να πανηγυρίζει στο τέλος της νίκη με 85-74!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σόκο ήταν εξαιρετικός κάνοντας double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ρόχας με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο βοήθησαν την ομάδα τους να κερδίσει τον μικρό τελικό.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξε η ισπανική ομάδα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά και στο τρίποντο του Ρόχας 1:30 πριν το φινάλε που έκανε το σκορ 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-42, 53-60, 74-85