ΑΕΚ: Βαριά φιλική ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα του Περπέρογλου

2018-09-08T21:17:24+00:00 2018-09-08T21:43:58+00:00.

08/Sep/18 21:17

Ο Ερυθρός Αστέρας του Μίλαν Τόμιτς και του Στράτου Περπέρογλου ήταν κατά πολύ ανώτερος από την ΑΕΚ, την οποία νίκησε εύκολα σε φιλικό στο Βελιγράδι (94-63).

Οι πρωταθλητές Σερβίας ανάγκασαν την ΑΕΚ σε ήττα και μάλιστα βαριά, με το -31 να αποτυπώνει τη διαφορά που είχαν στο παρκέ οι δύο ομάδες στο φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο Βελιγράδι και το οποίο ήταν το δυνατότερο που έχει δώσει η “Ενωση” ως τώρα και το τελευταίο επί σερβικού εδάφους.

Ο Στράτος Περπέρογλου ήταν εκ των διακριθέντων των νικητών, αφού ήταν πρώτος σκόρερ του Ερυθρού (13π.), με Μπίλι Μπάρον (12π.), Ντόμπριτς (11π.) και Λάζιτς (10π.) να ξεχωρίζουν επίσης, σε αντίθεση με την ΑΕΚ των Ματσιούλις (15π.), Χάντερ (14π.) που δεν μπόρεσε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να είναι ανταγωνιστική, εξαιτίας και των απουσιών (Σαντ-Ρος, Ρατάμ-Μέις, Μωραΐτης).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι από την πρώτη περίοδο (22-16, 10′), ενώ από το ημίχρονο είχαν διψήφιο προβάδισμα (42-31, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχασε την επαφή με το σκορ (72-48, 30′) και στο τέλος υπέστη βαριά ήττα, με 31 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-16, 42-31, 72-48, 94-63.
EΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τόμιτς): Κέσελ 8 (1), Ράγκλαντ 5, Ραντάνοφ 4, Περπέρογλου 13 (2), Λάζιτς 10 (2), Κόβιτς 6 (1), Σίμανιτς 7, Ντόμπριτς 11 (1), Ότζο 8, Μπαρόν 12 (2), Ρίστιτς 9.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Ματσιούλις 15 (3), Μέις 7 (1), Αγραβάνης 4, Γκρίφιν 6 (2), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος, Χάντερ 14.