Αρης: Με εντυπωσιακή εμφάνιση “σφράγισε” την πρόκριση!

2018-09-22T19:37:55+00:00 2018-09-22T19:41:40+00:00.

22/Sep/18 19:37

CHAMPIONS LEAGUE / QǓ - ͔ɍLϠԉ֋ɄS (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο Άρης ήταν σοβαρός απέναντι στην Ντιναμό Τιφλίδας, στο “Nick Galis Hall” κερδίζοντας με 92-54 και με 2/2 νίκες προκρίθηκε στην επόμενη φάση, των Προκριματικών του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, μπορεί στο ξεκίνημα του αγώνα να μην ήταν καλή, όμως στην συνέχεια του πρώτου μέρους έδειξε τις ικανότητες της και στις δύο πλευρές του παρκέ και “κλείδωσε” την νίκη από τα πρώτα 20 λεπτά, του επαναληπτικού.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον μετά την άνετη πρόκριση του Άρη κόντρα στην Ντιναμό Τιφλίδας, οι ¨κίτρινοι” στην επόμενη φάση των Προκριματικών του Basketball Champions League θα αντιμετωπίσουν, την Νίζνι Νόβγκοροντ η οποία από την πλευρά της απέκλεισε εύκολα την Πόρτο.

Σε περίπτωση που αν η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου περάσει και την Νίζνι, τότε στον τελευταίο Προκριματικό πριν τους ομίλους της διοργάνωσης (9/10 έναρξη) θα αντιμετωπίσει την τσέχικη, Παντουρμπίτσε.

Το παιχνίδι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε και… τυπικά η “κίτρινη” πρόκριση!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, η Ντιναμό και προηγήθηκε με 7-3 (στο 4′), όμως ο Άρης με σερί 14-7 απάντησε και πήρε στα χέρια του το προβάδισμα (17-14 στο 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +10 (26-16).

Στην δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν υψηλός, με τους γεωργιανούς να “παλεύουν” για την ανατροπή, αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν διακριτή (35-26 στο 15′). Με μικρό 5-0 σερί, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου πήραν προβάδισμα 14 πόντων (40-26 στο 17′), ενώ το πρώτο ημίχρονο στο “Nick Galis Hall” ολοκληρώθηκε με την διαφορά στο +17 (49-32).

Το “πάρτι” συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με, ένα 9-0 σερί του Άρη που “εκτόξευσε” την διαφορά στο +26 (58-32 στο 23′). Η διαφορά έφτασε και το +30 (67-37 στο 27′), με τους “κίτρινους” να είναι εξαιρετικοί και τον κόσμος τους, να τους αποθεώνει από τις εξέδρες. Η τρίτη περίοδος έληξε με 72-40 και όλα είχαν τελείωσε όσο αναφορά τον νικητή του αγώνα και φυσικά την πρόκριση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Άρης έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο +41 (83-42 στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε, οι “κίτρινοι” είχαν προβάδισμα 35 πόντων (87-52), ενώ το τελικό 92-54 ήταν απόλυτα δίκαιο, όπως και η πρόκριση της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου.

Που κρίθηκε: Στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Άρη, που παρότι είχε την άνετη νίκη του πρώτου αγώνα στα χέρια του, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και “καθάρισε” την Ντιναμό, έχοντας προβάδισμα 17 πόντων (49-32) “κλειδώνοντας” και τυπικά την πρόκριση.

Παίκτης “κλειδί”: Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν, ο Λάκι Τζόουνς με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Μπελ με 10 πόντους και 1 ριμπάουντ. Επίσης και ο Ραμόν Χάρις βρέθηκε σε καλό βράδυ, σκοράροντας 14 πόντους και μαζεύοντας 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-32, 72-40, 92-54