Άρης: Μεγάλο βήμα πρόκρισης στην Ρωσία με… “σούπερ” άμυνα!

2018-09-25T20:01:52+00:00 2018-09-25T20:11:19+00:00.

25/Sep/18 20:01

Μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη, πανηγύρισε ο Άρης απέναντι στην Νίζνι Νόβγκοροντ με 65-63 και έκανε το πρώτο και μεγάλο βήμα για τη πρόκριση στην επόμενη φάση των Προκριματικών του Basketball Champions League!

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν καλύτερη και στα 40 λεπτά του παιχνιδιού, ειδικά στην άμυνα και πήρε ένα δίκαιο διπλό, που του δίνει το πάνω χέρι για το δεύτερο παιχνίδι. Μάλιστα οι “κίτρινοι”, πήραν αυτή την νίκη, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές και αυτό είναι ένα επιπλέον πλεονέκτημα, στην νέα φετινή προσπάθεια του Άρη.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Πλέον μετά το σημερινό (25/9) αποτέλεσμα, η πρόκριση στην επόμενη φάση των Προκριματικών του Basketball Champions League, θα κριθεί στο “Nick Galis Hall” όπου ο Άρης θα φιλοξενήσει (28/9, 19:30) αυτή την φορά, την Νίζνι και είναι το φαβορί για την πρόκριση.

Το παιχνίδι

“Φουλ” στο… κίτρινο το πρώτο ημίχρονο!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, o Άρης χάρη στην καλή του επιθετική λειτουργία και προηγήθηκε με double score (10-5 στο 4′). Μάλιστα με τρίποντο του Μποχωρίδη, η διαφορά μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ (14-6 στο 7′), με τον Άρη να είναι πολύ καλός. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε, με την ελληνική ομάδα στο +8 (19-11) και να δείχνει ικανή να φύγει με το διπλό από την Ρωσία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της πρώτης αναμέτρησης μεταξύ Νίζνι και Άρη, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου συνέχισαν δυναμικά και με μικρό σερί 5-0, “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +12 (24-11 στο 13′). Η Νίζνι προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι “κίτρινοι” διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα τους (30-17 στο 18′), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 33-22.

“Κίτρινη απόδραση” στο φινάλε!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ρωσία ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 8-4 και να μειώνουν μετά από ώρα, κάτω από τους 10 πόντους (37-30 στο 24′). Η ελληνική ομάδα, κρατούσε το προβάδισμα της και μάλιστα με μία σχετικά καλή διαφορά (41-33 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με… ένα ακόμα διψήφιο “κίτρινο” προβάδισμα (51-40).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Άρης προσπάθησε να βρει και πάλι ρυθμό μέσα από τη άμυνα του, διατηρώντας έτσι ένα διψήφιο προβάδισμα (55-43 στο 33′) και έγινε πλέον το μεγάλο φαβορί για την νίκη. 5′ λεπτά πριν την λήξη, οι “κίτρινοι” ήταν το απόλυτο “αφεντικό” του ματς, έχοντας προβάδισμα 10 πόντων (57-47).

Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, ο Άρης είχε προβάδισμα 5 πόντων (59-54), με την Νίζνι να μειώνει χάρη σε σερί 7-2 και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι “κίτρινοι” αντέδρασαν άμεσα και… ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +8 (64-57 στο 38′) και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” το μεγάλο διπλό. Οι Ρώσοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν με την σειρά τους σε 64-62 με γρήγορο σερί 5-0 βάζοντας “φωτιά” στο ματς. Τελικά ο Άρης “απέδρασε” από την Ρωσία με 65-63, αφού οι Ρώσοι στο τέλος με το σκορ στο 65-62, είχαν 3 βολές και ευστόχησαν μόνο στην 1!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα του Άρη, σχεδόν και στα 40 λεπτά του αγώνα με μικρή εξαίρεση ένα διάστημα στην τρίτη περίοδο και στο πλάνο του Βαγγέλη Αγγέλου που λειτούργησε σχεδόν στην εντέλεια και οδήγησε στην νίκη την ομάδα του, σε ένα ματς όπου ήταν το αουτσάιντερ, απέναντι σε ένα πιο ποιοτικό σύνολο.

Παίκτης-κλειδί: ο Γκάρι Μπελ βρέθηκε σε μεγάλο εκτελεστικά βράδυ έχοντας 16 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν ο ΜακΓκί που “άγγιξε” το double double με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Μποχωρίδης με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65