ΠΑΟΚ: Πρεμιέρα με το… αριστερό στην Ιταλία

2018-10-09T22:20:01+00:00 2018-10-09T22:24:33+00:00.

09/Oct/18 22:20

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην έδρα της Βενέτσια, όμως οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα και με σκορ 69-59, πήραν τη πρώτη νίκη της σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πρεμιέρα στο Basketball Champions League της σεζόν 2018/19, όχι όμως με το αποτέλεσμα που θα ήθελε. Η Βενέτσια, που δεν είχε στην σύνθεσή της τον Μάικ Μπράμος, είχε σε μεγάλη μέρα τον Μίτσελ Ουάτ και κυρίως χάρη σε αυτόν, πήρε τη πρώτη της νίκη (69-59) στην φετινή διοργάνωση, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με την πικρή γεύση της ήττας.

Η εξέλιξη: Ο αγώνας στην Ιταλία ξεκίνησε μάλλον μουδιασμένα, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν ρυθμό, κυρίως στην επίθεση. Ενδεικτικό το σκορ της περιόδου, με τη Βενέτσια να σκοράρει 17 και τον ΠΑΟΚ 15.

Στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, όχι όμως και οι Ιταλοί! Από το 15 και έπειτα, ”πάτησαν” το γκάζι με μπροστάρηδες τους Μαρκέζ Χέινς και Μίτσελ Ουάτ και πήραν διψήφια διαφορά. Η δράση του Γιάνικ Μορέιρα μπόρεσε και ”μάζεψε” κάπως την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-45.

Πλησίασε αλλά δεν προσπέρασε

Το χαμηλό σκορ δεν ήταν στοιχείο μόνο του πρώτου μέρος, με τους δύο μονομάχους να κρατάνε χαμηλά τον πήχη και στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ενδεικτικοί οι μόλις 7 πόντοι που είχαν μπει συνολικά στα πρώτα 5 λεπτά! Η απόδοση ορισμένως παικτών (Γκάρετ, Αθηναίου) του ΠΑΟΚ βοήθησαν την ομάδα να φτάσει στο -4 (47-44), όμως η ιταλική ομάδα ξέφυγε και πάλι με 10 (56-46).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 του ”Δικεφάλου” το οποίο ακολούθησε ένα δίλεπτο… ξηρασίας! O εκπληκτικός Γιάνικ Μορέιρα έριξε και άλλο την διαφορά, κάνοντας το 57-53, με 4′ να απομένουν. Κάπου εκεί όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν τα πράγματα καλύτερα σε άμυνα και επίθεση, ξέφυγαν ακόμα και με 10 (63-53) και έδωσαν ουσιαστικά τέλος τον αγώνα.

Πού κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον υπέρ του ρυθμό στο 57-53, που είδε να γίνεται 63-53. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ουσιαστικά ”πλήρωσε” τα πολλά της λάθη (19), μένοντας πίσω στο σκορ, χωρίς να καταφέρει να πλησιάσει την ισοφάριση και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Παίκτης-κλειδί: Με διαφορά, ο Μίτσελ Ουάτ ήταν ο MVP για τους νικητές. Ο 28χρονος άσος της Βενέτσια τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, σκοράροντας σε όλη την διάρκεια του ματς. Από κοντά με 13 και οι Μαρκέζ Χέινς και Όστιν Ντέγιε.

Εκπληκτικός για τους Θεσσαλονικείς ο Γιάνικ Μορέιρα με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59.