Διπρόσωπη ΑΕΚ και ξεκίνημα με το… αριστερό στο BCL (video)

2018-10-10T20:19:40+00:00 2018-10-10T23:12:42+00:00.

10/Oct/18 20:19

AEK - HAPOEL JERUSALEM / BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική για ένα ημίχρονο, όμως η Χάποελ Ιερουσαλήμ αντέδρασε στο δεύτερο μισό και έφυγε με το ”διπλό” από το ΟΑΚΑ.

Με το αριστερό στο Basketball Champions League η ΑΕΚ! Η κυπελλούχος Ευρώπης θύμισε μόνο για ένα ημίχρονο την ομάδα που έφτασε πέρυσι μέχρι την κορυφή και μοιραία γνώρισε την ήττα από από την ομάδα της Ιερουσαλήμ με σκορ 79-75, ”πληρώνοντας” το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο (27-13).

Η εξέλιξη: Η Χάποελ Ιερουσαλήμ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με την ΑΕΚ να δείχνει μουδιασμένη και νευρική, ειδικά στην επίθεση. Η είσοδος του Ντούσαν Σάκοτα έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους, με τον αρχηγό να φτάνει γρήγορα τους 8 πόντους και να δίνει το προβάδισμα με το τέλος της περιόδου (21-16).

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να μπαίνει ”καυτός” και τον Βινς Χάντερ να τον ακολουθεί, όχι όμως με μεγάλα ποσοστά ευστοχίας, η ΑΕΚ είδε την διαφορά της να φτάνει στους 10, ακόμα και να την ξεπερνάει σε ορισμένα σημεία (42-29 στο 19′). Οι αμυντικές αδυναμίες της Χάποελ, σε συνδυασμό με την επιθετική ανωτερότητα των ”Ένωσης”, έστειλαν τις δύο ομάδες στο ημίχρονο με σκορ 42-31.

Κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, ”κοιμήθηκε” στο δεύτερο!

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και οι παίκτες του Όντετ Κάτας, με επιμέρους 21-3 πέρασαν μπροστά, εκμεταλλευόμενοι και τα 13 λάθη που είχε μέχρι το 25′ η ΑΕΚ. Με οδηγό και πάλι τον Σάκοτα και τον Ξαβιέρ Ράνταν-Μέις, η ”Ένωση” πέρασε και πάλι μπροστά με δύο συνεχόμενα τρίποντα (55-53). Όμως, οι Ταμίρ Μπλατ και ο ”καυτός” Τζέι Κόβαν Μπράουν έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους Ισραηλινούς , με την λήξη των 30′ (55-58).

Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με την Χάποελ να κάνει επιμέρους 7-0 και να φτάνει την διαφορά στους 10 (55-65), με 7 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ένας μικροτραυματισμός ανάγκασε τον Μπράουν να βγει εκτός, όμως αυτό δεν πτόησε την Χάποελ, που βρήκε σκορ και από τον Αλεξέι Τσούμπρεβιτς και μπόρεσε να διατηρήσει δψήφιες διαφορές.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μάλκολμ Γκρίφιν έδωσαν πνοή στο ΟΑΚΑ, όμως η άμυνα δεν ήταν σε καλή βραδιά και το χάσμα δεν γεφυρώθηκε μέχρι το φινάλε. Στο τέλος, η ΑΕΚ προσπάθησε και μείωσε το σκορ, με την λήξη να βρίσκει νικητές τους φιλοξενούμενους (75-79).

Πού κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ απώλεσε μία διαφορά 12 πόντων. Παρόλα αυτά, δεν έχασε την επαφή στο σκορ, μέχρι τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Εκεί, οι παίκτες της ΑΕΚ είδαν τους αντιπάλους τους να σκοράρουν χωρίς δυσκολίες και οι διψήφιες διαφορές δεν μπόρεσαν να ”σβηστούν” με τίποτα.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο πρώην ”κιτρινόμαυρος” Τζέι Κόβαν Μπράουν με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης ο Τζος Όουενς με 10 πόντους-10 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Κρις Τζόνσον με 10 πόντους και Ταμίρ Μπλατ με 9 πόντους και 6 ασίστ.

Για την ΑΕΚ, ξεχώρισε ο Βινς Χάντερ, που έφτασε σε νταμπλ νταμπλ (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), αλλά και ο Ξαβιέ Ράταν-Μέις με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79.