Προμηθέας: Νίκησε στο Βέλγιο κι εγραψε ιστορία στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο! (video)

2018-10-10T22:14:47+00:00 2018-10-11T03:08:31+00:00.

10/Oct/18 22:14

Ο Προμηθέας άρχισε να γράφει με ιδανικό τρόπο το… βιβλίο της ευρωπαϊκής του ιστορίας, νικώντας στο Βέλγιο την Οστάνδη (84-93) για την πρεμιέρα των ομίλων του Basketball Champions League! Εξαιρετική η αντίδραση της ομάδας του Μάκη Γιατρά στο come back των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο ευρωπαϊκό ματς του Προμηθέας συνδυάστηκε με θρίαμβο, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να δείχνει χαρακτήρα έμπειρης ομάδας, πανηγυρίζοντας με πολύ ωραίο μπάσκετ το “διπλό” επί βελγικού εδάφους!

Μπράουν (21π.), Μέιερ (14π.) και Γκίκας (13π., 7ασ.) έκαναν τα πάντα για τους Πατρινούς, που αντέδρασαν άψογα στην αντεπίθεση της Οστάνδης και στην τέταρτη περίοδο έκαναν ό,τι ήθελαν!

Κυρίαρχος στη δεύτερη περίοδο

Το πρώτο δεκάλεπτο στο Βέλγιο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το 19-19 να αποτυπώνει την κατάσταση. Αντίθετα, ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα στη δεύτερη περίοδο, με τον Μπράουν και τον Ελις να δίνουν το σύνθημα.

Οι Πατρινοί από την αρχή έχτισαν διαφορά, που έφτασε και το +12 με το τρίποντο του Γκίκα, ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Μπράουν ώστε με εντυπωσιακό κάρφωμα να κάνει το 43-53 του ημιχρόνου.

Ανατροπή, αλλά… άντεξε

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Οστάνδη ανέτρεψε τα δεδομένα, ανεβάζοντας την πίεση, ενώ τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έκαναν ζημιά στην ομάδα του Γιατρά, που έδειξε νευρική και δέχθηκε σερί 10-0 για να ισοφαριστεί (58-58, 25′).

Ο Μέιερ ξεκόλλησε την ομάδα του με δύο σερί τρίποντα (60-66) κι έτσι ο Προμηθέας μπήκε στην τελική ευθεία με +3 (65-68, 30′). Με τους Μπράουν και Γκίκα να μπαίνουν επίσης στην εξίσωση, το σκορ έγινε 71-78, ενώ με τον Λίποβι η διαφορά επανήλθε σε διψήφια επίπεδα (77-88, 37′).

Πλέον η πλάστιγγα είχε γείρει στην ελληνική πλευρά, με τον Γκίκα να ολοκληρώνει τον θρίαμβο και τον Προμηθέα να γράφει ιστορία με νίκη στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο.

Ο Προμηθέας στάθηκε σε μια τρομερή τριπλέτα, με τον Γκίκα να οργανώνει (13π., 7ασ.) και τους Μπράουν (21π.), Λίποβι (11π.) να εκτελούν, ενώ ο Μέιερ (14π.) ήταν καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο όταν επέστρεψε η Οστάνδη.

Που κρίθηκε

Η Οστάνδη μπόρεσε να επανέλθει με ένα κακό πεντάλεπτο του Προμηθέα στο παιχνίδι (58-58, 25′), αλλά οι Πατρινοί πήραν αποφασιστικό προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο με τον Λίποβι (77-88, 37′), ενώ με τον Γκίκα (79-91) μπήκε… υπογραφή στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93.