ΠΑΟΚ: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα με “100άρα” από τη Βόννη (vid)

2018-10-16T20:28:06+00:00 2018-10-16T21:49:47+00:00.

16/Oct/18 20:28

Η Βόννη ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα και με σκορ 100-95, κέρδισε τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Τριάδα-φωτιά για τους Γερμανούς.

Στο 400ο ευρωπαϊκό του ματς, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο ”PAOK Sports Arena” τη Βόννη και αμφότερες οι ομάδες έψαχναν τη πρώτη τους νίκη στο φετινό BCL. Η γερμανική ομάδα ήταν ανώτερη και με τρεις παίκτες της να είναι κορυφαίοι, έφτασε στην… ”100άρα” νίκης (100-95).

Επόμενο ματς για τον Δικέφαλο στην έδρα της Χάποελ Χολόν (Τρίτη 23/10, 19:45), ενώ την ίδια μέρα (20:00), γερμανική ομάδα υποδέχεται την Ναντέρ.

Η εξέλιξη: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με τους Σταύρο Σχίζα και Γιάνικ Μορέιρα να είναι δίνουν επιθετική ώθηση στην ομάδα τους, με τον πρώτο να φτάνει τους 9 πόντους σε μόλις 6 λεπτά! Η Βόννη όμως με τους Ρα’ Σαντ Τζέιμς και Τζόσουα Μέιο, πήραν διψήφιο προβάδισμα που διατήρησε μέχρι και το τέλος της περιόδου (23-33).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Λίνος Χρυσικόπουλος βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει την διαφορά, οι Γερμανοί είδαν να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση και τον Μπόγιαν Σούμποτιτς, όμως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και μείωσαν στους 2 (51-53), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 57-53.

Πλησίασε αλλά δεν προσπέρασε

Η Βόννη πάτησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και επέβαλλε τον δικό της ρυθμό, αυξάνοντας εκ νέου την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με νέο ”πρωταγωνιστή” τον Γιόρμαν Μπαρτόλο.

Στο 25′ ο Τζέιμς Ουέμπ αποβλήθηκε μετά από άσεμνη χειρονομία σε φίλους του ΠΑΟΚ στην κερκίδα, κάτι που όμως δεν επηρέασε την Βόννη. Ίσα ίσα που η διαφορά έφτασε στο +13 (68-81), με τον Μέιο να είναι οδηγός. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο και έφτασαν στο -6 (76-82), ενόψει τέταρτου δεκαλέπτου.

Το σκηνικό ίδιο και στις αρχές της τελευταίας περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει, όμως και πάλι η Βόννη είχε τον τρόπο (και τους παίκτες) να ξεφύγει με 11 στο 35′, έχοντας ”όπλο” τα ριμπάουντ και τα υψηλά ποσοστά. Το παιχνίδι είχε συνεχώς το ίδιο ματίβο, με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει εκ νέου στο -5 (90-95), με οδηγό την άμυνα. Ένα τρίποντο όμως του MVP Τζέιμς στο 39′ έδωσε ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Πού κρίθηκε: Στο 95-90 και με 1 λεπτό να απομένει, ο Τζόσουα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, γράφοντας το 98-90, με την τελική διαφορά να είναι περισσότερο πλασματική, λόγω των βολών στο φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Τρομερό ματς από τον Τζόσουα Μέιο με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τον Ρα’ Σαντ Τζέιμς με 21 πόντους-6 ασίστ. Από κοντά και ο Μπόγιαν Σούμποτιτς με 18.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε σκορ σε κρίσιμα σημεία για τον ΠΑΟΚ, όμως οι 17 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100