ΑΕΚ: Με “βομβιστή” Λαρεντζάκη πήρε το… θρίλερ στην Τσεχία (vids)

2018-10-16T20:40:38+00:00 2018-10-16T22:30:29+00:00.

Giannis Askounis

16/Oct/18 20:40

Η κάτοχος του Basketball Champions League, ΑΕΚ, κέρδισε με 94-93 στη δεύτερη παράταση (86-86 α’ παρ., 82-82 κ.α.) τη Νίμπουρκ στο “Kralovka Arena” της Πράγας.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Μετά την πρώτη νίκη στην Basket League, η “βασίλισσα” πέτυχε την πρώτη της και στο BCL, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της FIBA. Στο πρώτο ημίχρονο άγγιξε το +20, αλλά στο δεύτερο βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εν τέλει χρειάστηκε δύο παρατάσεις και… εξωγήινο Γιαννούλη Λαρεντζάκη, για να εξασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα.

Εξέλιξη αγώνα
Η Ένωση ξέφυγε με 27-14 χάρη σε επιμέρους σκορ 16-3 προς το τέλος του πρώτου 10άλεπτου. Στο δεύτερο διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 12 πόντους και έφθασε στο +19. Πρώτος σκόρερ στο 20άλεπτο ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις με 11 πόντους, εκ των οποίων τους εννέα τους σημείωσε στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο 20άλεπτο η εικόνα της Ένωσης ήταν εντελώς διαφορετική τόσο στην επίθεση όσο στην άμυνα. Βρέθηκε πίσω με 62-61 στο τρίτο 10άλεπτο. Στο τέταρτο ξέφυγε ξανά με διαφορά 12 πόντων, αλλά χρειάστηκε δύο βολές του Γιαννούλη Λαρεντζάκη για να οδηγήσει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι δυο παρατάσεις στο ματς, που έγινε στην τσεχική πρωτεύουσα, ήταν συναρπαστικές με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. “Μέτρησε”, όμως, ο 25άχρονος Λαρεντζάκης συμπληρώνοντας επτά τρίποντα και μοιράζοντας την ασίστ στο καθοριστικό καλάθι του Ντούσαν Σάκοτα.

Ο Λαρεντζάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Σε 31:29 έφθασε στους 23 πόντους με 2/2 βολές, 0/3 δίποντα και 7/8 τρίποντα. “Έγραψε” τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ συμβάλλοντας στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Λούκα Μπάνκι.

Πού κρίθηκε;
Η ΑΕΚ αρκέστηκε σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και έχασε τη… μάχη των ριμπάουντ, αλλά εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα, κάτι που προφανώς είναι και το πιο σημαντικό. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια για τελευταία φορά με το έβδομο τρίποντο του Λαρεντζάκη, σουτ που αποτέλεσε τη διαφορά υπέρ του “δικέφαλου”.

Δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ.α.), 86-86 (α’ παρ.), 93-94 (β’ παρ.).
Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Τσιουλίν (Ρουμανία) και Βιτκάουσακς (Λιθουανία).