Προμηθέας: Άπιαστος στη Γερμανία και… 3/3! (video)

2018-10-24T21:46:10+00:00 2018-10-24T22:49:55+00:00.

24/Oct/18 21:46

Την ξέφρενη πορεία του στο BCL συνεχίζει ο Προμηθέας, ο οποίος ”πέρασε” και από την έδρα της Μπαϊρόιτ με 75-70!

Η Μπαϊρόιτ του 0/2 φιλοξένησε για την τρίτη αγωνιστική του 4ου ομίλου τον Προμηθέα του 2/2, με την ομάδα της Πάτρας να συνεχίζει την αήττητη πορεία της, φτάνοντας στο ”διπλό” με 75-70! Λεωνίδας Κασελάκης και Τόνι Μέιερ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές με 17!

Την 4η αγωνιστική, ο Προμηθέας υποδέχεται την Μπεσίκτας (31/10, 19:30), ενώ η Μπαϊρόιτ ταξιδεύει στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια (3ο/10, 21:30).

Η εξέλιξη: Εντυπωσιακή εκκίνηση έκανε ο Προμηθέας, που με μπροστάρη τον Τόνι Μέιερ (11 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) έκανε νωρίς το 11-2. Η Μπαϊρόιτ προσπάθησε να μειώσει, το έκανε εν μέρει, όμως η επίθεση των φιλοξενούμενων λειτούργησε στην εντέλεια και τα πρώτα 10′ βρήκαν το σκορ στο 25-16.

Οι Γερμανοί μείωσαν στους 4 (25-29), ο πλουραλισμός του Προμηθέας εμφανίστηκε στο παρκέ (Μιχάλης Τσαϊρέλης, Λεωνίδας Κασελάκης, Οκτάβιους Έλις, Ολεξάντρ Λίποβι) και οι διψήφιες διαφορές επανήλθαν στο σκορ, μέχρι και την ανάπαυλα (30-43).

Είχε τον τρόπο και τα… ”εργαλεία”!

Ο Προμηθέας συνέχισε να έχει τον ρόλο του πρωτοπόρου, με την Μπαϊρόιτ να προσπαθεί να μειώσει αρκετά το σκορ, ώστε να μπορέσει στο τελευταίο δεκάλεπτο να ολοκληρώσει την ανατροπή. Όμως, ”έπεσε” πάνω στον Μέιερ, που σε 15′ συμμετοχής είχε ήδη 17 πόντους!

Στο 30′ το σκορ ήταν 48-57 και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής (54-57), σχεδόν με την έναρξη της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου. Για μία ακόμα φορά μέσα στον αγώνα, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν την λύσεις, κυρίως στην επίθεση και μπόρεσαν να διατηρήσουν μία απόσταση ασφαλείας. Η τελική προσπάθεια των Γερμανών έγινε στο 38′, μειώνοντας σε 67-71. Έτσι, φτάσαμε στο 73-70 του -18”, ο Κασελάκης είχε 2/2 βολές, η επίθεση της Μπαϊρόιτ σταμάτησε στον Λίποβι και κάπως έτσι η πατρινή ομάδα έφτασε στο ”διπλό”!

Πού κρίθηκε: Η Μπαϊρόιτ έφτασε μέχρι το 67-71 στο 38′, ο Προμηθέας όμως μπόρεσε και άντεξε στην πίεση. Το σκορ έγινε 70-73 με γκολ-φάουλ του Τόμας, ο Κασελάκης είχε την ψυχραιμία και με 2/2 βολές ”έγραψε” το 75-70. Το κλέψιμο του Λίποβι σφράγισε τη νίκη για την ελληνική ομάδα.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Τόνι Μέιερ με 17 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, όπως και ο Λεωνίδας Κασελάκης με 17 πόντους-2 ασίστ. Από κοντά και ο Ολεξάντρ Λίποβι με 11.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 30-43, 48-57, 70-75