ΑΕΚ: Με πληθωρική εμφάνιση υπέταξε την Μπάμπεργκ (video)

2018-10-24T20:08:14+00:00 2018-10-24T21:16:03+00:00.

24/Oct/18 20:08

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ στο Basketball Champions League, η οποία με κορυφαίο τον Ρατάν-Μέις και πολλούς άλλους πρωταγωνιστές, νίκησε την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ (93-86).

Η ομάδα του Λούκα πήρε την δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες στον όμιλο του BCL και την πρώτη εντός έδρας, με θύμα την Μπάμπεργκ, που δεν είχε τον τραυματία Νίκο Ζήση.

Ο Ρατάν-Μέις (24π., 6ασ.) είχε μεγάλο μερίδιο στη νίκη της κατόχου του τίτλου, αλλά δεν ήταν μόνος… Κάθε άλλο, αφού είχε αμέριστη συμπαράσταση από τους Γκρίφιν (14π.), Λαρεντζάκη (14π.), Ρόμπερτσον (11π.) και του πάντα πολύτιμου στα κρίσιμα σημεία Ξανθόπουλου.

Εξέλιξη αγώνα

Η ΑΕΚ θέλησε και πέτυχε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης από την πρώτη περίοδο, με το επιμέρους 12-3 να οδηγεί στο 19-11 (7.30”), χάρη στην ώριμη κυκλοφορία και τις συνεργασίες που οδηγούσαν σε εύκολους πόντους (21-15, 10′).

Ο Ρούμπιτ ήταν η μεγαλύτερη απειλή από πλευράς Μπάμπεργκ, με τον Λαρεντζάκη να ηγείται της ομάδας του και μαζί με τον Ρόμπερτσον να συντελούν για το 30-19 (12′), πριν ο Σαντ-Ρος με τρίποντο μεγαλώσει την απόσταση στο +15 (38-23, 15:30”).

Η διψήφια απόσταση διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα με τον Ρατάν-Μέις (44-34, 20′), αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (49-43, 23′).

Ράταν-Μέις και Γκρίφιν ήταν εκεί για να επαναφέρουν τη διψήφια διαφορά (57-45, 25′), πριν το 67-59 (30′), με την παρουσία του Ξανθόπουλου και τα λάθη της Μπάμπεργκ να οδηγούν σε τρίποντο του Λαρεντζάκη και το 81-70 (34:30”).

O έλεγχος δεν χάθηκε από πλευράς ΑΕΚ (91-79, 37′), με τους Γερμανούς να μην έχουν στα τελευταία λεπτά και τον Ταϊρίς Ράις που τραυματίστηκε στο μάτι και τη νίκη να καταλήγει στα “κιτρινόμαυρα” χέρια με το τελικό 93-86.

Σούπερ εμφάνιση του Ρατάν-Μέις για την ΑΕΚ (24π., 6ασ.), ο οποίος ξεχώρισε για τους νικητές, μαζί με τη συμπαράσταση από τους Γκρίφιν (14π.), Λαρεντζάκη (14π.), Ρόμπερτσον (11π.), αλλά και των Σαντ-Ρος και Ξανθόπουλου στην άμυνα.

Που κρίθηκε

Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι σχεδόν από την αρχή και με διψήφιες διαφορές, βασιζόμενη στις 22 ασίστ και τα 13 κλεψίματα, έναντι των 10 λαθών και αντέδρασε εξαιρετικά σε κάθε προσπάθεια επιστροφής της Μπάμπεργκ, με τελευταία το 76-70, που έγινε άμεσα 81-70 και 84-72.

Δεκάλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86.