ΠΑΟΚ: Επιτέλους νίκη στο… “θρίλερ” με Ναντέρ! (video)

2018-10-30T21:33:49+00:00 2018-10-31T00:21:08+00:00.

30/Oct/18 21:33

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε ως ντέρμπι μέχρι και το φινάλε, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 1/2 βολές σε “νεκρό χρόνο” έδωσε την νίκη την ομάδα του με 83-82!

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, παρουσίασαν δύο πρόσωπα στο ματς το καλό του πρώτου μέρους και το “νευρικό” στο δεύτερο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τελικά στις κρίσιμες στιγμές του ματς, ο Ουότερς αστόχησε στο κρίσιμο σουτ, ο Μαργαρίτης κέρδισε στο φινάλε (0,2”) το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ που του έδωσε το δικαίωμα να χαρίσει το πρώτο ευρωπαϊκό ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν στην ομάδα του.

Πλέον μετά από αυτή την “δραματική” νίκη του ΠΑΟΚ, η ελληνική ομάδα έχει ρεκόρ 1-3 και ισοβαθμεί με την Ναντέρ στον όμιλο.

“Ασπρόμαυρο” προβάδισμα μέσω… επίθεσης

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του και ο ρυθμός χαμηλός με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 10-10 (στο 5′). Ο ρυθμός δεν άλλαζε, με την Ναντέρ να κρατάει το ελάχιστο προβάδισμα με (18-17 στο 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει, με τον ΠΑΟΚ τελικά να προηγείται με 20-18.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και με καλή άμυνα και σερί 8-2, προηγήθηκε με 28-20 (στο 13′) για πρώτη φορά και έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό. Το παιχνίδι πήρε “φωτιά”, από εκείνο το σημείο και έπειτα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εύκολα, αλλά τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα του (39-33 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους γηπεδούχους να είναι στο +6 (41-35) και να παρουσιάζουν καλή εικόνα.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, τους Γάλλους να προσπαθούν να μειώσουν και να τα καταφέρνουν (46-44 στο 24′), χάρη στην άμυνα τους. Η Ναντέρ πραγματοποιούσε την αντεπίθεση της, με αποτέλεσμα με ένα επιμέρους σκορ 13-5, να προηγείται πλέον στο σκορ με 48-46 (στο 26′). Ο ΠΑΟΚ είχε χάσει το “μυαλό” του, βρισκόταν πίσω στο σκορ με 54-49 (στο 19′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 54-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Ναντέρ πλέον είχε στα χέρια της ένα σημαντικό προβάδισμα με 64-57 (στο 34′) χάρη σε επιμέρους σκορ 10-4 και ο ΠΑΟΚ καλούταν να επιστρέψει για να διεκδικήσει την νίκη. Στο 35ο λεπτό, η ελληνική ομάδα μείωσε σε 68-65, ενώ 3′ λεπτά πριν την λήξη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 73-72 βάζοντας “φωτιά” στο ματς!

Το τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους έδωσε… ανάσα νίκης στους Γάλλους κάνοντας το σκορ 76-72, περίπου 2 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Χρυσικόπουλος με 2/2 βολές και ο Ζάρας με λέι απ έφεραν το ματς στο… “χ” και στο 76-76 κι πλέον όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Ο Πάλσον με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στην Ναντέρ 79-76, όμως ο Γκος ισοφάρισε (79-79) με τρίποντο άμεσα.

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Ντόμινικ Ουότερς με 2/2 βολές έκανε το σκορ 82-79, ενώ στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Ζάρας με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 82-82! Στο τέλος, ο Μαργαρίτης με 1/2 βολές χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 83-82 κερδίζοντας ένα οριακό χρονικά φάουλ!

Που κρίθηκε: Στα 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Ουότερς αστόχησε σε δίποντο, ο Μαργαρίτης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και μαζί ένα φάουλ πολύ οριακό χρονικά και με 1/2 βολές χάρισε την νίκη στην ομάδα του!

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί ο Μαργαρίτης να ήταν ο άνθρωπος της …τελευταίας στιγμής, όμως ο Ζάρας με 18 πόντους και ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους και 2 ασίστ ήταν καθοριστικοί για να κερδίσει ο ΠΑΟΚ!

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ:

Τα στατιστικά της Ναντέρ:

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82

Αναλυτικά τι δήλωσε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μετά το ματς:

Αρχικά: “Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς. Είναι μία σημαντική νίκη για εμάς η σημερινή. Ήταν δύσκολο να παίξουμε απέναντι σε αυτή την ομάδα η οποία είναι πολύ καλή. Μοιράζει καλά τη μπάλα, έχει πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα. Εμείς κοντρολάραμε την ψυχολογία μας, μείναμε συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος και πήραμε τη νίκη”.

Για την Ναντέρ: “Τις τελευταίες δυόμιση εβδομάδες που επέστρεψαν οι τραυματίες της παίζει με την ίδια εικόνα, όπως αυτή που είδαμε σήμερα. Προέρχεται από σπουδαίες νίκες. Δεχτήκαμε σήμερα κάποια μεγάλα σουτ και δύσκολα, λόγω της ποιότητας που έχει. Εμείς όμως δεν τα παρατήσαμε και συνεχίσαμε την προσπάθειά μας. Για αυτό και στο τέλος καταφέραμε και κερδίσαμε το παιχνίδι”.

Για την σημασία της νίκης: “Η σημερινή νίκη μας κάνει καλό για δύο λόγους. Είναι η πρώτη νίκη στο Champions League και πλέον είμαστε εμείς αυτοί που ελέγχουμε την συνέχεια της παρουσίας μας. Είναι μία επιβεβαίωση της προσπάθειάς μας. Επιπλέον, μας κάνει πολύ καλό στο ψυχολογικό κομμάτι. Οπότε πιστεύω έχει διπλή διάσταση. Μας δίνει το δικαίωμα να αισιοδοξούμε. Το μπάσκετ είναι άθλημα με συναισθήματα. Ο τρόπος που πήραμε τη σημερινή νίκη πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει πολύ”.

Για το τρίτο δεκάλεπτο: “Είναι πιστεύω δεδομένο, ότι σε αυτό το σημείο δεν μπορούμε να παίξουμε με τον ίδιο ρυθμό και την ίδια συνέπεια και τα 40 λεπτά. Είχαμε αποφασίσει το καλοκαίρι να φτιάξουμε ένα ρόστερ με πολλούς παίκτες και αυτό σημαίνει ότι είναι δύσκολο να βρεις την απαραίτητη χημεία άμεσα. Θεωρώ ότι τα πράγματα κρίνονται μετά τον Ιανουάριο, για αυτό κάναμε αυτή την κίνηση. Όμως η ομάδα χρειάζεται το χρόνο της. Αυτό μπορεί να εγκυμονεί κινδύνους. Δεν υπήρχε δικαιολογία αν χάναμε σήμερα το παιχνίδι. Επίσης, δεν εκμεταλλευτήκαμε όπως θέλαμε τον χρόνο της προετοιμασίας που είχαμε λόγω των προβλημάτων.

Το ρόστερ είναι μεγάλο και χρειαζόμαστε παραπάνω χρόνο. Βέβαια, το μεγάλο ρόστερ σήμερα μας έδωσε τη νίκη, καθώς ο Ζάρας ήταν ο τελευταίος παίκτες που χρησιμοποιήθηκε και ήταν καθοριστικός και του αξίζουν συγχαρητήρια για την απόδοσή του”.

Για τον Τζόουνς και τον Πόουπ: “Ο Τζόουνς είναι μοναδικός και ξεχωριστός παίκτης για εμάς. Τα χαρακτηριστικά του δεν υπάρχουν αλλού στην ομάδα. Η απουσία του ήταν κομβική. Μας βοήθησε αρκετά σήμερα και θα βρίσκεται στο ρόστερ από τη στιγμή που θα είναι υγιής. Θα αποφασίσουμε στο επόμενο διάστημα για το ποιος παίκτες θα μείνει στο ρόστερ”.

Για τον Νώντα Παπαντωνίου: “Ο Παπαντωνίου κλήθηκε εσπευσμένα να βοηθήσει την ομάδα λόγω του τραυματισμού του Γκος και το ότι ο Αθηναίου προερχόταν από τραυματισμό. Έχει κάνει εξαιρετική δουλειά, χωρίς να έχει πάρει το χρόνο που του αναλογεί. Στις 3 του Νοέμβρη τελειώνει το συμβόλαιό του και θα συζητήσουμε μαζί του και θα δούμε το τι μέλλει γενέσθαι”.