Προμηθέας: “Clutch” Γκίκας απέναντι στη Μπεσίκτας και τώρα… πιάστε τον! (vids)

2018-10-31T21:11:44+00:00 2018-10-31T22:03:29+00:00.

31/Oct/18 21:11

Δεν έχει τελειωμό η ξέφρενη πορεία του Προμηθέας, που κέρδισε την Μπεσίκτας με 80-72 στη Πάτρα και έχει ξεχάσει την λέξη ”ήττα”! Απίστευτη εμφάνιση από τον Νίκο Γκίκα!

Έτοιμη για μεγάλα πράγματα η ομάδα της Πάτρας!

Ο Προμηθέας έκανε το 4/4, στην πρώτη του ευρωπαϊκή συμμετοχή, καθώς είχε σε μεγάλη ημέρα τους Νίκο Γκίκα και Ρίον Μπράουν και μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη με σκορ 80-72 απέναντι στην Μπεσίκτας, που πλέον βρίσκεται στο 1-3!

Για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου, ο Προμηθέας φιλοξενείται από την Στρασμπούρ (7/11, 21:30), ενώ η Μπεσίκτας υποδέχεται την Μπολόνια (19:00).

Η εξέλιξη: Με ρυθμό σε άμυνα και επίθεση ξεκίνησε το ματς ο Προμηθέας, που είδε τον Οκτάβιους Έλις να σκοράρει και τον Νίκο Γκίκα να δημιουργεί. Οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο ”διπλό” 14-7, όμως ο Μάκης Γιατράς είδε τον Έλις να αποχωρεί λόγω τραυματισμού στο πόδι, κάτι που έκανε πιο εύκολη την δουλειά του σέντερ των Τούρκων, Ιβάν Μπούβα. Έτσι, τα πρώτα 10′ βρήκαν το σκορ στο 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι επιθέσεις και των δύο ομάδων ήταν λιγότερο αποδοτικές, με τα συνολικά ποσοστά να μην είναι και τα καλύτερα, όμως αυτή των Πατρινών ήταν οριακά καλύτερη και με μπροστάρηδες τους Νίκο Γκίκα, Ρίον Μπράουν και Λεωνίδα Κασελάκη, ήρθε το 34-32 του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στηρίχθηκαν σχεδόν εξ ολοκλήρου στο παιχνίδι μέσα από τη ρακέτα.

Clutch Γκίκας και 4/4!

Παρά την απώλεια του Ολεξάντρ Λίποβι πριν το ματς και αυτή του Οκτάβιους Έλις κατά την διάρκειά του, ο Προμηθέας δεν επηρεάστηκε και με τον Μπράουν να δίνει ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση, η πατρινή ομάδα ξέφυγε με 41-33, όμως ο Τζο Αλεξάντερ έβγαλε την ποιότητά του και η Μπεσίκτας έφερε το ματς στα ίσα (46-46) στο 27′, ενώ πέρασε και μπροστα με 46-50 μετά από 29′ αγώνα. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε μπροστά τον Προμηθέα (53-52), μετά από ένα επιμέρους 7-2.

Τόνι Μέιερ και Λάνγκστον Χολ μπήκαν στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του, στο κρισιμότερο σημείο και η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπόρεσε και διατήρησε το προβάδισμά της. Ο Τζέισον Ριτς ισοφάρισε σε 61-61 στο 35′ και το ματς είχε γίνει και επίσημα… θρίλερ! Ο Μπράουν έπαιξε και για τον απόντα Έλις και με μεγάλο σουτ έκανε το 66-61, 4′ πριν το τέλος. Δύο τρίποντα του Γκίκα έκαναν το 72-68, με τον Μπούβα να διατηρεί στο ματς τους Τούρκους.

Ο γκαρντ όμως του Προμηθέα δεν δίσταζε και με ”όπλο” το τρίποντο, βοήθησε τους Πατρινούς να μείνουν μπροστά με 74-70, 2′ πριν το φινάλε! Η Μπεσίκτας ήταν άστοχη, κυρίως λόγω της πιεστικής άμυνας των γηπεδούχων. Στο -56”, ο MVP των νικητών Γκίκας έκλεψε την μπάλα και με 2/2 βολές έκανε το 76-70! Στο τέλος, οι παίκτες του Προμηθέα έβαλαν τις βολές και με το τελικό 80-72, πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη!

Πού κρίθηκε: Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, που ήταν ”κλειστή” ο Νίκος Γκίκας σκόραρε 10 πόντους σε κάτι λιγότερο από 4′. Η εμφάνιση αυτή ήταν που ουσιαστικά ισοπέδωσε την Μπεσίκτας, που δεν μπόρεσε να βρει σκορ, παρά τις προσπάθειες του Ριτς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκος Γκίκας ήταν… όλα τα λεφτά! Παρόλο που έπαιξε με 4 φάουλ στο τελευταίο δεκάλεπτο, όχι μόνο δεν αποβλήθηκε, αλλά τελείωσε με 17 πόντους και 7 ασίστ, βάζοντας μεγάλα σουτ στο φινάλε! Άξιος συμπαραστάτης ο Ρίον Μπράουν με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72