Το αήττητο του Προμηθέα σταμάτησε στην… Γαλλία!

2018-11-07T23:25:24+00:00 2018-11-08T02:16:54+00:00.

07/Nov/18 23:25

Η Στρασμπούρ με μία μεγάλη ανατροπή στο τέλος, “λύγισε” τον Προμηθέα Πατρών τον οποίο κέρδισε με … και τον “ανάγκασε” την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά για τρεις περιόδους ήταν εξαιρετική, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο έμεινε από δυνάμεις και γνώρισε την πρώτη της ήττα στην διοργάνωση, παρά την απίστευτη εμφάνιση του Μράουν που είχε 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 30 κλεψίματα.

Πλέον μετά την νίκη της Στρασμπούρ οι δύο ομάδες, ισοβαθμούν στον όμιλο με ρεκόρ 4-1 και βρίσκονται μία “ανάσα” από την κορυφή της βαθμολογίας, όπου κατοικοεδρεύει η Βίρτους Μπολόνια (5-0).

Απίστευτο πρώτο ημίχρονο για Προμηθέα!

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-4 από νωρίς (στο 4′), όμως η ομάδα του Μάκη Γιατρά απάντησε με συνολικό σερί 12-6 και έκλεισε την πρώτη περίοδο, πίσω στο σκορ με μόλις 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι και πάλι μπήκαν πολύ δυνατά και με δικό τους σερί 9-2, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 8 πόντους (26-18 στο 13′). Με ένα εντυπωσιακό σερί 16-2 (!), η ελληνική απάντησε και μάλιστα για πρώτη φορά στον αγώνα, πέρασε μπροστά στο σκορ (34-28 στο 18′). Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να διευρύνει το απίστευτο σερί του σε 23-3 (!!!) και να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 41-29!

“Λύγισαν” οι Πατρινοί στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Γαλλία ξεκίνησε με, την Στρασμπούρ να μειώνει σε 45-35 (στο 23′), αλλά τον Προμηθέα να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα ελέγχοντας τον ρυθμό. Για πρώτη φορά, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους διαφορά (53-39 στο 26′), με αποτέλεσμα να είναι πλέον το φαβορί για την νίκη. Δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, το σκορ ήταν 58-44 και τελικά αυτή τελείωσε με τους Πατρινούς στο +8 (59-51).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι πλέον είχαν επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, έχοντας μειώσει σε 64-57 (στο 33′). Ο Προμηθέας ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη, έχοντας προβάδισμα με 69-61 (στο 35′) και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του ματς. 2′ περίπου λεπτά πριν το φινάλε, η Στρασμπούρ μείωσε σε 75-73 με επιμέρους σκορ 12-6 και έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι.

Οι Γάλλοι μάλιστα ισοφάρισαν μετά από πολλή ώρα σε 75-75 και πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 77-75, όμως 1:20 πριν το τέλος ο Γκίκας με τρίποντο, έδωσε ξανά στον Προμηθέα το προβάδισμα με 78-77! Mε 2/2 βολές ο Τραορέ και ο Γκριν με λέι απ, έκαναν το σκορ 81-78 (21′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος), υπέρ της Στρασμπούρ και της έδωσε… αέρα νίκης. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι πήραν τελικά την νίκη με 83-78

Που κρίθηκε: Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς, όπου η Στρασμπούρ ήταν πίσω στο σκορ με 69-61, έκανε ένα επιμέρους σκορ 24-9 μέχρι το τέλος και “λύγισε” τον Προμηθέα, που βρέθηκε ακόμα και στο +14!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ενζουλί ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ και ο Λανγκ ήταν καθοριστικός με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-41, 51-61, 83-78