ΑΕΚ: Με… ασταμάτητο Χάντερ “λύγισε” την Λιετκαμπέλις!

2018-11-13T20:23:15+00:00 2018-11-13T20:28:53+00:00.

13/Nov/18 20:23

Eʠ- LIETKABELIS / BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE (֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς, αντέδρασε και πήρε την νίκη στο ΟΑΚΑ, κόντρα στην Λιετκαμπέλις με 65-59, συνεχίζοντας με νίκη στο Basketball Champions League και έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Βινς Χάντερ.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, για 35 περίπου λεπτά δυσκολεύτηκε πολύ ειδικά στην επίθεση, όμως με τον Χάντερ να είναι ασταμάτητος και καθοριστικός στο φινάλε, πήρε το ματς και δείχνει πως μπορεί να κερδίζει και παρά τις απουσίες που υπάρχουν.

Πλέον η “ένωση”, έχει ρεκόρ 5-1 και πάει… ολοταχώς για την 1η θέση του ομίλου, ενώ η Λιετκαμπέλις “έπεσε” στο ρεκόρ 2-4.

Το παιχνίδι

Ισορροπημένο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με την άμυνα της, να ξεκινάει καλά προηγήθηκε με 8-5 (στο 4′). Η διαφορά για την “ένωση” έφτασε και στο double score (16-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Λιθουανούς, να μειώνουν σε 17-13.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και με εντυπωσιακό σερί 9-2, προσπέρασαν για πρώτη φορά με 22-19 (στο 14′). Ο αγώνας είχε πολύ χαμηλό ρυθμό, κάτι που βοήθησε την ΑΕΚ να ανακτήσει το προβάδισμα της και να προηγηθεί με 28-26 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 31-31.

Χάντερ, άμυνα και… “κιτρινόμαυρη” νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να προηγηθούν στο σκορ και να είναι στην ισοπαλία και στο 38-38 (στο 25′). Η Λιετκαμπέλις με μικρό σερί 5-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (43-38 στο 27′), με την ΑΕΚ να έχει επιθετικό πρόβλημα. Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 47-44 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την “ένωση” να είναι πίσω στο σκορ με 51-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι Λιθουανοί μέσω της άμυνας είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους, κρατούσαν το προβάδισμα με 54-48 (στο 33′) και έδειχναν ικανοί για το μεγάλο διπλό. Η ΑΕΚ βρίσκοντας κάποιους πόντους από βολές, μείωσε σε 54-52 (στο 35′) και έδειξε πως έχει “σφυγμό”. Με σερί 8-0 και πρωταγωνιστή τον Χάντερ, η “ένωση” πέρασε μπροστά στο σκορ με 56-54 (στο 37′) και απέδειξε πως, παρά τις απουσίες μπορούσε να κερδίσει.

Στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ήταν “αγκαλιά” με την νίκη, αφού το σερί της μεγάλωσε στο 7-1 και το σκορ έγινε 59-55, χάρη στον Βινς Χάντερ και την… άμυνα.  Στο τέλος η ΑΕΚ, πήρε τελικά την πολύτιμη νίκη με 65-69!

Που κρίθηκε: Από το 35ο λεπτό και μετά η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 54-52, όμως ένα σερί 7-1, την έβαλε μπροστά στο σκορ με 59-55 1′ λεπτό πριν το τέλος και εκεί η “ένωση”… κλείδωσε την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βινς Χάντερ ήταν απίστευτος, έχοντας 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και καθοριστικός στο σερί… νίκης της ΑΕΚ. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Λαρεντζάκης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59