Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ παρέσυρε στο… διάβα του την Φρίμπουργκ!

2018-11-14T20:05:05+00:00 2018-11-14T21:38:55+00:00.

14/Nov/18 20:05

Ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος κόντρα στην Φρίμπουργκ στην “Πύλαια” και πήρε μία σπουδαία και άνετη νίκη με 92-61, καθαρίζοντας από νωρίς το ματς και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, μπήκαν… ζεστοί στον αγώνα, δεν επέτρεψαν ποτέ στους αντιπάλους τους να απειλήσουν και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς, συνεχίζοντας με καλές εμφανίσεις την ευρωπαϊκή τους πορεία.

Ο ΠΑΟΚ πλέον έχει ρεκόρ 3-3 πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και “παλεύει” για την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Basketball Champions League, ενώ η Φρίμπουργκ “έπεσε” στο 1-5 και πολύ δύσκολα θα διεκδικήσει μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Το παιχνίδι

Απίστευτος ΠΑΟΚ από το πρώτο μέρος!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με σημαντική διαφορά, έπειτα από σερί 14-0 (στο 4′)! Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ (21-6 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον ΠΑΟΚ να είναι ασταμάτητος και να προηγείται με 32-10!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φρίμπουργκ έπαιξε καλύτερη άμυνα, αλλά ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την πολύ μεγάλη διαφορά (37-15 στο 13′) έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, η ελληνική ομάδα δεν σκόραρε τόσο εύκολα, αλλά ήταν μπροστά με +19 (42-23 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με +27 (51-24) και να έχει μεγαλύτερη διαφορά από double score!

“Πάρτι” δίχως… τέλος και στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, τον ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 9-5 να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από το +30 (60-29 στο 23′) και να συνεχίζει το… πάρτι του. Η διαφορά πλέον είχε “παγιωθεί” πάνω από τους 30 πόντους (69-35 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 69-37, ενώ φυσικά όλα είχαν κριθεί ως προς τον νικητή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες είχαν χαλαρώσει με τον νικητή να έχει κριθεί και ο ΠΑΟΚ, ήταν μπροστά με 75-46 (στο 34′). Στο 38ο λεπτό το παιχνίδι ήταν στο 85-54, ενώ ο ΠΑΟΚ τελικά πανηγύρισε την νίκη με 92-61!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έστησαν ένα “πάρτι” και προηγήθηκαν με 32-10 (!). Αυτή την διαφορά ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν την απόλεσε σε κανένα σημείο του αγώνα και από νωρίς “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόνιαρης είχε 12 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Τέπιτς 10 πόντους και 2 ριμπάουντ,  ο Τζόουνς 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Αθηναίου 16 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ:

Τα στατιστικά της Φρίμπουργκ:

Αναλυτικά τι δήλωσε μετά το ματς ο Ηλίας Παπαθεοδώρου:

Αρχικά: “Ηταν η τρίτη σερί νίκη για εμάς στον όμιλο, με πολύ καλή εμφάμνιση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Ελέγξαμε το ρυθμό του αγώνα από την αρχή κι είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη αυτή. Κανένα παιχνίδι δεν τελειώνει τόσο νωρίς. Δείξαμε από την αρχή τη διάθεση που που είχαν κόντρα σε έναν αντίπαλο, που μπορεί να μην έχει παράδοση, αλλά αν δούμε τα παιχνίδια του, σε όλα ήταν ανταγωνιστικός. Στόχος μας είναι να παίζουμε σε υψηλό επίπεδο κρατώντας τη διάθεση και την ενέργεια μας, σε υψηλό βαθμό. Αξιοποιούμε επίσης, ένα μεγάλο «όπλο» που μας έχει δώσει η διοίκηση, που είναι το μεγάλο μας ρόστερ”.

Για τον όμιλο του ΠΑΟΚ: “Είναι ένας πάρα πολύ δύσκολος όμιλος. Υπάρχουν σίγουρα έξι ομάδες που διεκδικούν τις πρώτες θέσεις. Η Ναντέρ χθες κέρδισε στην έδρα της Βενέτσια, ενώ έχασε με εμάς. Θα χρειαστούμε περισσότερες νίκες σε σχέση με πέρσι για να προκριθούμε. Μπορεί να ακούγεται κλισέ, αλλά κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά και χτίζουμε την ομάδα πάνω σε στέρεες βάσεις, για να ανταποκριθούμε στις δυσκολίες που έχουμε σε όλες τις διοργανώσεις”.

Για την ένταση μεταξύ Μορέιρα και Χρυσικόπουλου: “Είναι δεδομένο ότι συνέβη, εμείς θα χειριστούμε την κατάσταση. Τα αποδυτήρια όπως είπε κι ο Φιλ είναι χώρος ιερός για τους παίκτες και τους προπονητές. Το θέμα θεωρείται λήξαν μεταξύ των παικτών. Οι αντιδράσεις μας πρέπει να είναι ελεγχόμενες. θα αξιολογήσουμε την κατάσταση κι αναλόγως θα πράξουμε. Σε μια ομάδα που την απασχολούν άλλα θέματα, όπως η διαχείριση του ρόστερ, αυτά είναι γεγονότα, που συμβαίνουν”.

Photo Credit: Eurokinissi