Προμηθέας: “Λύγισε” από την αήττητη Βίρτους, παρέμεινε δεύτερος!

2018-11-21T20:22:18+00:00 2018-11-21T20:39:36+00:00.

Stelios Toromanidis

21/Nov/18 20:22

Παρά την εκπληκτική προσπάθεια του Προμηθέα να πάρει την εντός έδρας νίκη και να ανεβεί στην κορυφή του τέταρτου ομίλου στο φετινό Basketball Champions League, η Βίρτους επικράτησε με 95-85 και παρέμεινε αήττητη, καθώς με το πέρας του πρώτου γύρου έχει 7-0 ρεκόρ, όντας η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης με το συγκεκριμένο ξεκίνημα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά το “πάλεψε” μέχρι το φινάλε, όμως η αστοχία στα κομβικά τελευταία λεπτά σε συνάρτηση με την ψυχραιμία και την ευστοχία των φιλοξενούμενων έφεραν την δεύτερη ήττα. Παρόλα αυτά με πέντε νίκες σε επτά ματς οι Πατρινοί παρέμεινε στην δεύτερη θέση.

Πρωταγωνιστές από πλευράς γηπεδούχων οι Τσαϊρέλης (21 πόντοι), Σαλούστρος (16 πόντοι) και Γκίκας 914 πόντοι), ενώ από την ομάδα του Στέφανο Σακριπαντί ξεχώρισαν οι Αραντόρι (23 πόντοι), Κβάλε (16 πόντοι) και Πάντερ (13 πόντοι).

Διακύμανση αγώνα

Ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα με τις άμυνες να παίζουν δευτερεύοντα ρόλο. Μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (15-14 στο 6′), όμως με ένα 13-5 σερί η Βίρτους ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με διαφορά 7 πόντων (27-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας με πρωταγωνιστές τους Τσαϊρέλη και Γκίκα μείωνε έως τους 3 πόντους την διαφορά (34-31 στο 15′ και 38-35 στο 17′), όμως πάντα οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο είτε με διεισδύσεις του Πάντερ είτε με τρίποντα του Αραντόρι να επαναφέρουν την διαφορά στους πρόποδες των 10 πόντων (47-39 στο 20′). Οι δυο ομάδες είχαν σχεδόν ίδιο αριθμό επιθέσεων, όμως η Βίρτους ήταν πιο εύστοχη στα σουτ δυο πόντων και διατηρούσε το προβάδισμα.

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο. Όποτε οι γηπεδούχοι πλησίαζαν, οι αντίπαλοι τους είχαν τον τρόπο να ξεμακραίνουν, όχι όμως πάνω από τους 10 πόντους. Περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου κάποιες διαιτητικές αποφάσεις επέφεραν αντιδράσεις από τον πάγκο του Προμηθέα, κάτι που οδήγησε και στην αποβολή με δυο τεχνικές ποινές του προπονητή των Πατρινών, Μάκη Γιατρά. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (70-63 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 30′).

Το γρήγορο 7-0 σερί του Προμηθέα στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου με πέντε πόντους του Σαλούστρου έφερε σε ισορροπία το σκορ (70-70) στο 33΄, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Αραντόρι και Κουρνό για το 80-74 στο 35′ και λίγο αργότερα παρά την μείωση του σκορ στον 1 πόντο από τους γηπεδούχους (80-79 στο 36′), με συνεχόμενους πόντους του Τέιλορ η διαφορά ανέβηκε στο +8 (87-79 στο 37′). Κάπου εκεί οι Πατρινοί πέταξαν “λευκή πετσέτα” και ηττήθηκαν με 95-85.

Παίκτης Κλειδί

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, όμως ατός που ξεχώρισε ήταν ο Πιέτρο Αραντόρι με 23 πόντους και 3 ασίστ.

Σημείο Κλειδί

Ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ με 81-80 στο 36′, όμως ο Τσαϊρέλης αστόχησε σε δυο συνεχόμενες ελεύθερες βολές, την ώρα που η Βίρτους με ψυχραιμία και ευστοχία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά “λύγισε” τους γηπεδούχους που αν και βρήκαν ελεύθερα σουτ, αυτά δεν κατέληξαν στον στόχο.

Δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95.