ΠΑΟΚ: Με απίστευτο Χρυσικόπουλο πήρε το… διπλό της χρονιάς στην Ισπανία!

2018-11-21T22:17:48+00:00 2018-11-21T23:18:10+00:00.

21/Nov/18 22:17

Μία απίστευτη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Τενερίφη με 66-65, δια χειρός… Χρυσικόπουλου και συνεχίζει ακάθεκτος για 4ο συνεχόμενο ματς στο Basketball Champions League, κάνοντας διπλό στην πιο δύσκολο έδρα του ομίλου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθοεδώρου ήταν εξαιρετική σε ολόκληρη την αναμέτρηση σε άμυνα και περιφερειακό σουτ και πήρε μία δίκαιη νίκη στο φινάλε, χάρη στο μεγάλο καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου στα 24′ δευτερέλοπτα πριν την λήξη, ενώ δεν άφησε ποτέ την ισπανική ομάδα να βρει ρυθμό.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 4-3, έπειτα από το αρχικό 0-3 στον όμιλο της διοργάνωσης και “τρέχει” σερί 4 νικών, ενώ παράλληλα ανάγκασε την Τενερίφη στην πρώτη φετινή της ήττα (ρεκόρ 6-1).

Το παιχνίδι

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 13-4 (στο 4′), παίζοντας πολύ καλή άμυνα στην ρακέτα και βρίσκοντας πολλά μακρινά σουτ. Η ελληνική ομάδα, κρατούσε το προβάδισμα της με 19-9 (στο 7′) και ήδη 5 εύστοχα τρίποντα και η πρώτη περίοδος, έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +7 (19-12)!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και με επιμέρους σκορ 7-2, μείωσαν μετά από πολλή ώρα σε 21-19 (στο 13′). Το παιχνίδι πλέον ήταν ντέρμπι, με την Τενερίφη να ισοφαρίζει σε 26-26 (στο 15′) και με επιμέρους σκορ 21-11, πήρε και το προβάδισμα με 33-30 (στο 19′). Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 33-32.

Ο Χρυσικόπουλος “υπέγραψε” το… διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ (38-38 στο 24′) και να εξελίσσεται μία “μάχη” στο παρκέ. Ο ΠΑΟΚ βρίσκοντας πόντους μέσα από την ρακέτα, πήρε προβάδισμα με 45-41 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα στο +6 (48-42).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Αθηναίου έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (51-46 στο 32′) στον ΠΑΟΚ και του έδωσε ψυχολογία… νίκης. Το παιχνίδι πλέον ήταν “μάχη”, με την ελληνική ομάδα να κρατάει το προβάδισμα με 57-53 (στο 35′) και να “παλεύει” για το μεγάλο διπλό. Τα “ασπρόμαυρα” τρίποντα συνεχίστηκαν δια χειρός… Χάτσερ και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν ένα “χρυσό” προβάδισμα 4 πόντων (62-58), περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος.

Με 2/2 τρίποντα η Τενερίφη, πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 64-62 (στο 38′) και πλέον είχε την ψυχολογία του αγώνα στα χέρια της. Στις τελευταίες στιγμές (39′) της αναμέτρησης, ο Μορέιρα ισοφάρισε σε 64-64. Στα 23′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Χρυσικόπουλος πέτυχε ένα πολύ δύσκολο καλάθι, έφτασε τους 24 πόντους και έδωσε προβάδισμα…νίκης στον ΠΑΟΚ με 66-65 και χάρισε την νίκη στον ΠΑΟΚ, αφού οι Ισπανοί αστόχησαν στο τέλος!

Που κρίθηκε: Στο καλάθι του Χρυσικόπουλου στα 24′ πριν το φινάλε που έκανε το σκορ 66-65 και στην απίστευτη άμυνα του ΠΑΟΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου και του χάρισε το μεγάλο διπλό!

Παίκτης-κλειδί: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 6/7 τρίποντα (!) ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μορέιρα με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, “αγγίζοντας” το double double.

Τα στατιστικά της Τενερίφη:

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ:

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66

Αναλυτικά τι δήλωσε μετά το ματς, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου:

“Αξίζαμε αυτή τη νίκη. Είχαμε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος, κόντρα στην πιο δυνατή ομάδα της διοργάνωσης μέχρι τώρα. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Είχαν εξαιρετικές εμφανίσεις, σκόραραν 85 ανά αγώνα και γενικά είχαν φοβερή χημεία. Για αυτό, πιστεύω ότι είναι μία τεράστια νίκη για εμάς. Αφιερώνουμε αυτή τη νίκη, σε όλο το κλαμπ, σε όλο τον κόσμο που κάθε μέρα παλεύει για το καλύτερο και σε όσους πιστεύουν στην ομάδα και συνεχίζουμε”.

Photo Credit: championsleague.basketball