Προμηθέας: “Πληγώθηκε” από την άμυνα του και έκανε εντός έδρας… γκέλα! (videos)

2018-12-11T20:16:22+00:00 2018-12-11T23:10:08+00:00.

11/Dec/18 20:16

Ο Προμηθέας Πατρών, ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο τον δεύτερη γύρο του ομίλου του, στο Basketball Champions League, αφού ηττήθηκε εντός έδρας με 88-84 από την Οστάνδη!

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, σε κανένα σημείο ουσιαστικά του αγώνα δεν έπαιξαν καλή άμυνα, κάτι που έδωσε ψυχολογία μέσα από την επίθεση στην Οστάνδη, η οποία στο τέλος “σκότωσε” τους Πατρινούς, βάζοντας πολλές βολές, αλλά και παίζοντας καλή άμυνα.

Μάλιστα ούτε ο απίστευτος Μέιερ δεν μπόρεσε να “σώσει” την ελληνική ομάδα, παρότι πέτυχε 33 πόντους (ρεκόρ) και είχε και 6 ριμπάουντ.

Πλέον ο Προμηθέας Πατρών έχει ρεκόρ 5-3 και μπορεί να “πέσει” από την δεύτερη θέση, ενώ η Οστάνδη έχει 3 νίκες και 5 ήττες.

Το μοναδικό καλό, που μπορεί να κρατήσει από την αποψινή ήττα η ελληνική ομάδα, είναι πως είχε κερδίσει στο Βέλγιο με 93-84, οπότε σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερέχει της Οστάνδη.

Το παιχνίδι

Φουλ… επίθεση και πρόβλημα στην άμυνα για Προμηθέα

Η Οστάνδη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και “επέτρεψε” στον Προμηθέα, να σκοράρει μόλις 2 πόντους σε 4′ λεπτά (6-2 στο 4′). Η ελληνική ομάδα με επιμέρους σκορ 12-6, γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-12 (στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε, με τον Προμηθέα να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (22-21).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Βέλγοι ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 και προηγήθηκαν ξανά με 28-22 (στο 13′). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, “ξύπνησαν” και με επιμέρους σκορ 11-4 πήραν ξανά το προβάδισμα, με 33-32 (στο 15′). Η Οστάνδη, έβρισκε εύκολα τον δρόμο στο καλά της ελληνικής ομάδας (42-38 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Προμηθέα να μειώνει σε 49-46.

“Πληγώθηκε” από την άμυνα ο Προμηθέας!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Πάτρα ξεκίνησε με, την ελληνική ομάδα να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 10-2 και να προηγείται με 56-51 (στο 24′). Ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα του, με 63-59 (στο 28′) παίζοντας πολύ καλή άμυνα, σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος, τελικά έληξε με 63-62 υπέρ των Πατρινών.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και η Οστάνδη, ήταν μπροστά με 71-70 (στο 33′). Ο Προμηθέας ήταν άστοχος και νευρικός, με τους Βέλγους να προηγούνται με 78-74, 5′ λεπτά πριν το τέλος. Με τον Μέιερ να έχει φτάσει τους 33 πόντους, ο Προμηθέας έμενε “ζωντανός” στο ματς όντας πίσω στο σκορ με 82-79 (στο 37′).

Στο τελευταίο 1:30 της αναμέτρησης, ο Προμηθέας δεν μπορούσε να σκοράρει καθόλου εύκολα και ο Ουίλιαμς με 1/2 βολές, έκανε το σκορ 83-79 (1:12 πριν την λήξη), δίνοντας προβάδισμα… νίκης στην ομάδα του. Στο φινάλε ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 88-84, αφού στην κρίσιμη επίθεση και με το σκορ στο 87-84 ο Λίποβι έκανε λάθος επιλογή.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Οστάνδης στο τελευταίο τρίλεπτο, όπου ήταν εξαιρετική και επέτρεψε στον Προμηθέα για σχεδόν 2:30 να σημειώσει μόλις 3 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπούζα με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88