Προμηθέας: “Ξύπνησε” στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το… διπλό!

2018-12-18T22:20:11+00:00 2018-12-18T22:23:58+00:00.

18/Dec/18 22:20

Ο Προμηθέας Πατρών επέστρεψε στις νίκες στο Basketball Champions League, κερδίζοντας εκτός έδρας την Ολίμπια Λουμπλιάνας με 80-76!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν μέτρια ειδικά επιθετικά στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο ημίχρονο με εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση, πήρε τελικά το μεγάλο διπλό το οποίο την βοηθάει πολύ, όσο αναφορά την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Πλέον η ελληνική ομάδα έχει ρεκόρ 6-3 στον όμιλο, ενώ η Ολίμπια Λουμπλιάνας είναι “ουραγός’ με ρεκόρ 1-8 και ουσιαστικά είναι αποκλεισμένη, από την συνέχεια.

Το παιχνίδι

Κακό πρώτο ημίχρονο για Προμηθέα!

Πολύ κακό ξεκίνημα έκανε ο Προμηθέας στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-5 (στο 5′). Με σερί 5-0 η ελληνική ομάδα, μείωσε σε 15-10 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σλοβένοι συνέχιζαν να παίζουν καλή άμυνα και διατηρούσαν ένα διψήφιο προβάδισμα με 28-17 (στο 14′). Η διαφορά πήγε ακόμα και στο +15 (36-21 στο 18′) για την Ολίμπια Λουμπλιάνας και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον Προμηθέα να είναι πίσω με 38-26.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Σλοβενία, ξεκίνησε με τον Προμηθέα να κάνει εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-5 και να μειώνει σε 43-39 (στο 23′). Οι Πατρινοί μάλιστα γύρισαν “τούμπα” το ματς και με επιμέρους σκορ 22-9 προηγήθηκαν με 48-47, όμως η Ολίμπια πήρε ξανά το προβάδισμα με 58-55, αλλά ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 60-58 στο φινάλε, της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι μάχες στο παρκέ ήταν σκληρές και η ελληνική ομάδα, προηγούνταν με 69-65 (στο 34′). Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Προμηθέας κρατούσε με δυσκολία το προβάδισμα (73-72) και ένα τρίποντο του Τσαϊρελη του έδωσε… αέρα 4 πόντων (76-72 στο 38′).

Η Ολίμπια μείωσε σε 76-74, αλλά στην συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και τελικά ο Μέιερ με 1/2 βολές (77-74 στα 14′ δευτερόλεπτα)”κλείδωσε” ουσιαστικά το διπλό της ελληνικής ομάδας , το οποίο ήρθε στο φινάλε με 80-76!

Που κρίθηκε: Στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο του Προμηθέα και στις δύο πλευρές του παρκέ και ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το -12 έγινε +2 για την ελληνική ομάδα, χάρη σε επιμέρους σκορ 34-20!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μέιερ ήταν και πάλι εξαιρετικός με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Λίποβι με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ και οι Οντουμ-Τσαϊρέλης με 10 πόντους.  Επίσης και ο Γκίκας βοήθησε, με 8 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-26, 58-60, 76-80