ΠΑΟΚ: Την έπαθε από έναν… Σούμποτιτς, τέλος στο σερί των νικών του

2018-12-18T21:52:41+00:00 2018-12-18T22:07:16+00:00.

18/Dec/18 21:52

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί των νικών του στο BCL που είχε φτάσει ως τις πέντε νίκες. Η Βόννη που τον είχε νικήσει στη Θεσσαλονίκη με 100-95, κατάφερε να κάνει νταμπλ στις επιτυχίες της με 94-77 και να δημιουργήσει τρόπον τινά ένα πρόβλημα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία ή ακόμα και με άλλους.

Η Βόννη πλησίασε στη μία νίκη τον ΠΑΟΚ (4-5 έναντι 5-4) και σίγουρα άξιζε την επιτυχία αφού μόνο για 5-6 λεπτά στην τρίτη περίοδο μπορείς να πεις πως η ελληνική ομάδα βρήκε τον καλό της εαυτό. Ήταν όμως πολύ μικρό αυτό το διάστημα και ίσως ο ΠΑΟΚ να έκανε συνολικά το χειρότερο του ευρωπαϊκό παιχνίδι…

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (26-16). Αυτό συνέβη επειδή δεν μπόρεσε να σταματήσει το μακρινό σουτ των Γερμανών (4/5), την ίδια στιγμή που ο ίδιος είχε 0/3 και ακόμα χειρότερα πέτυχε μόλις 2/8 ελεύθερες βολές! Πως να μη μείνει πίσω; Ο ΠΑΟΚ έβαλε το πρώτο του τρίποντο όταν η διαφορά έφτασε στο -13 (29-16) και το πέτυχε ο Τέπιτς αλλά ούτε η είσοδο του τελευταίου και του Γκος (προέρχονταν από τραυματισμό) βοήθησε ιδιαίτερα την κατάσταση (36-21 στο 14′).

Παρότι είχε δεκάδες φιλάθλους-ομογενείς στις εξέδρες να τον παροτρύνουν, η κατάσταση δεν έλεγε να αλλάξει.

Η άμυνα του δεν έλεγε να βρει τις λύσεις, η Βόννη σούταρε καλά από παντού και κράτησε έτσι ένα σταθερό +15 (46-31) στο τέλος πρώτου 20λεπτου. Με 3/13 σουτ τριών πόντων και 6/12 βολές δεν γινόταν δουλειά και μάλλον η διαφορά ήταν φυσιολογικής έκτασης.

Με πέντε μαζεμένους πόντους του Γκος και τον 11ο του Μορέιρα, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο πολύ καλά και με τρίποντο του Κόνιαρη μείωσε ακόμα και στους επτά (48-41 στο 22′). Ήταν ηλίου φαεινότερο πως κάτι άλλαξε και όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στο αμυντικό κομμάτι όπου υπήρχε περισσότερη ενέργεια (54-49 στο 25.30” με 14 του Μορέιρα παρά τις 2/6 βολές). Ένα τάιμ άουτ που πήρε η Βόννη, όμως και ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά επανέφερε τα πράγματα στην πρότερη κατάσταση κάνοντας πλέον πολύ δύσκολο το έργο του (69-56 στο 30′).

Η μεγάλη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ σταμάτησε νωρίς και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου σίγησε και επιθετικά αφού στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου δεν είχε σκοράρει! Η Βόννη πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά της με 77-56 χάρη σε ένα ακόμα τρίποντο (14/25) και πλέον δεν υπήρχε χρόνος αντίδρασης.

Παίκτης-κλειδί:

Ο φόργουορντ, Μπόγιαν Σούμποτιτς πήρε πολύ λίγες προσπάθειες στα πρώτα 33′ λεπτά του αλλά με 5/6 σουτ (4/4 τρίποντα) ήταν ο παίκτης που έβλαψε περισσότερο από όλους τον ΠΑΟΚ

Που κρίθηκε:

Όλα κρίθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου. Εκεί που ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να μειώσει στους πέντε πόντους από τους 15 και έδειχνε ικανός να μπει στο παιχνίδι της νίκης, η Βόννη έκανε ένα πολύ μεγάλο σερί και εκεί κρίθηκαν τα πάντα.

Δεκάλεπτα: 26-16, 20-15, 23-25, 25-21