Γιατράς: “Κάναμε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο”

2018-12-19T00:14:40+00:00 2018-12-19T00:14:40+00:00.

19/Dec/18 00:14

Ο προπονητής του Προμηθέα Πατρών, Μάκης Γιατράς μετά το μεγάλο διπλό κόντρα στην Ολίμπια Λουμπλιάνας με 80-76, έκανε δηλώσεις στην συνέντευξη τύπου.

Ο έμπειρος έλληνας προπονητής στα λεγόμενα του στάθηκε, στα δύο πρόσωπα της ομάδας του στο παιχνίδι, στην ανατροπή των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και στο χαμηλό σχήμα που βοήθησε το παιχνίδι του Προμηθέα.

Επίσης ο Μάκης Γιατράς, μίλησε με τα καλύτερα λόγια με για τον Πέτρο Γερομίχαλο, αλλά και για την αποψινή αντίπαλο των παικτών του, Ολίμπια Λουμπλιάνας.

Αναλυτικά τι δήλωσε:

“Σήμερα το παιχνίδι είχε δύο πρόσωπα, στο πρώτο μέρος μπήκαμε νωθροί, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι, χάναμε τα ριμπάουντ. Δεν είχαμε κανένα ρυθμό στην επίθεση, λόγω της άμυνας, ξέφυγε το παιχνίδι και έφτασε στους 16 πόντους και αναγκαστήκαμε να χαμηλώσουμε το σχήμα μας. Βάλαμε μεγάλα σουτ και νομίζω ότι κάναμε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Κάναμε μία μεγάλη νίκη, που θα μας βοηθήσει στην συνέχεια της διοργάνωσης.

Το παράδοξο είναι πως όταν παίζαμε με υψηλό σχήμα χάναμε τα ριμπάουντ και αυτό σημαίνει πως ξέχωρα από το ύψος παίζει ρόλο και η ψυχή. Θέλω να κάνω μία ιδιαίτερη μνεία στον Πέτρο τον Γερομιχαλό, μας βοήθησε με την ενέργεια του και να κάνουμε αυτή την ανατροπή. Συγχαρητήρια στην Ολίμπια, είναι μία εξαιρετική ομάδα και τους ευχαριστούμε για την φιλοξενία, την οποία προσφέραμε και εμείς στην Πάτρα. Τους εύχομαι καλή συνέχεια στην διοργάνωση”.