Το τρένο της ΑΕΚ πανηγύρισε 8η διαδοχική νίκη και “βλέπει” Παναθηναϊκό!

2018-12-19T20:23:14+00:00 2018-12-19T20:41:25+00:00.

19/Dec/18 20:23

Ακόμα πιο κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης στον τρίτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η ΑΕΚ μετά τη δύσκολη νίκη της με 80-76 απέναντι στη Νίμπουρκ!

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι πανηγύρισαν για όγδοο διαδοχικό Ευρωπαϊκό παιχνίδι και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (23/12 21:00) για την Basket League.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Βινς Χάντερ (18π, 8ρ) που συνεχίζει να διεκδικεί το βραβείο του μεγάλου MVP της διοργάνωσης!

Την ίδια στιγμή, σπουδαίες βοήθειες έδωσαν οι Σάκοτα (18π) και Ματσιούλις (15π, 10ρ) με την ΑΕΚ να παρουσιάζει κάποια σημαντικά κενά στην άμυνα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα νωχελικά και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά τα πρώτα 3 λεπτά παιχνιδιού το σκορ ήταν μόλις 2-0 υπέρ της ΑΕΚ. Οι παίκτες άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν ρυθμό και τα εκατέρωθεν καλάθια των Χάντερ και Ράιτ διαμόρφωσαν το 16-14, πριν η πρώτη περίοδος ολοκληρωθεί στο οριακό 20-19.

Η αδυναμία των γηπεδούχων να ελέγξουν τα ριμπάουντ έδωσε δεύτερες ευκαιρίες στη Νίμπουρκ που με 8 επιθετικά ριμπάουντ από νωρίς, πέρασε εκ νέου μπροστά δια χειρός Μπόχατσικ (22-23). Καμία πλευρά ωστόσο δεν μπορούσε να ξεφύγει αφού τόσο η ΑΕΚ (10/32 σουτ) όσο και οι Τσέχοι (13/38 σουυ), παρουσιάστηκαν ιδιαιτέρως άστοχες με τον δείκτη του σκορ να μένει πολύ χαμηλά.

Το μπλοκ του Χάουαρντ Σαντ-Ρος ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου δεν επέτρεψε στη Νίμπουρκ να εκμεταλλευτεί την τελευταία κατοχή αλλά ακόμα και έτσι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +3 (29-32).

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα μέχρι αυτό το σημείο ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις με σημαντική συνεισφορά στην επίθεση (10 πόντοι) αλλά και στον τομέα των ριμπάουντ με συνολικά πέντε.

Δεύτερο ημίχρονο – Άλλη εικόνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με σαφή διάθεση να τρέξουν! Ο θετικότατος Κόζεϊ και ο “ζεστός” Μπρέισι Ράιτ έδωσαν πολλές επιθετικές λύσεις στους Τσέχους (41-45), την ώρα που ο υποψήφιος MVP του Τσάμπιονς Λιγκ, Βινς Χάντερ, πήρε μπρος.

Ο Αμερικανός έγινε ο εκφραστής των περισσότερων επιθέσεων της ΑΕΚ και δικαίωσε πλήρως τον Λούκα Μπάνκι. Αρχικά ισοφάρισε σε 49-49 από τη γραμμή των βολών και στη συνέχεια κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο για να φτάσει τους 11 πόντους και να διαμορφώσει το 53-51 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Πήρε το “θρίλερ” η ΑΕΚ

Το ξέσπασμα του Ντούσαν Σάκοτα με τους 8 προσωπικούς πόντους έδωσε βαθιά ανάσα στη “βασίλισσα” που ξέφυγε μετά από πολλή ώρα με +7 (63-56) και ανάγκασε τον κόουτς Αμιέλ να καλέσει τάιμ άουτ. Η συγκεκριμένη κίνηση αποδείχθηκε… ευεργετική για τη Νίμπουρκ που έφτασε σε απόσταση αναπνοής (65-64) έπειτα από διαδοχικά δύσκολα σουτ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι και ακόμα δύο τρίποντα των Χρούμπαν και Μπέντα έβαλαν τους Τσέχους σε ρόλο οδηγού (71-72) με περίπου 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Ήρωας των τελευταίων λεπτών για την ΑΕΚ ήταν – ποιος άλλος – ο Βινς Χάντερ. Ο Αμερικανός ανανέωσε χαμένες επιθέσεις και τις συνδύασε με κερδισμένα φάουλ που τον έστειλαν στη γραμμή των βολών για 3/4 εύστοχες προσπάθειες που έδωσαν προβάδισμα  νίκης (78-74) περίπου 55″ πριν το τέλος.

Παρ’ όλα αυτά η Νίμπουρκ δεν παρέδωσε τα όπλα και είχε την ευκαιρία να “δραπετεύσει” με το διπλό, όμως το κρίσιμο τρίποντο του Χρούμπαν βρήκε σίδερο!

Ο Χάντερ μάζεψε το 8ο ριμπάουντ και σκοράροντας εκ νέου από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” διαμόρφωσε το τελικό 80-76 για την 8η διαδοχική επικράτηση στο Τσάμπιονς Λιγκ που τη φέρνει ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76

Παίκτης-κλειδί: Την καλύτερη σεζόν της καριέρας του πραγματοποιεί ο Βινς Χάντερ που σημείωσε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Η δική του ενέργεια στην επίθεση και κυρίως στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ έκανε τη διαφορά στο τέλος.