ΑΕΚ: Στη Γερμανία… αποχαιρέτισε το σερί (video)

2019-01-08T21:56:12+00:00 2019-01-11T17:23:12+00:00.

08/Jan/19 21:56

Η ΑΕΚ έπειτα από ένα ντέρμπι για γερά νεύρα ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ στη Γερμανία (77-73), βλέποντας να τερματίζεται το απίθανο σερί οκτώ νικών που είχε στον Γ’ όμιλο του Basketball Champions League! Στο 8-2 πλέον η ομάδα του Μπάνκι, παρά τη μεγάλη προσπάθεια από Σάκοτα και Χάντερ.

Σερί ήταν και πάει για την ΑΕΚ, η οποία στην “Brose Arena” ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα των ομίλων του BCL και πρώτη εκτός έδρας, με την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση να παίρνει τη νίκη σε ένα σκληρό ντέρμπι, με Ράις και Ρούμπιτ στην πρώτη γραμμή.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πάλεψε, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, με Σάκοτα και Χάντερ να παλεύουν ως το τέλος, χωρίς να αποτρέψουν ωστόσο την ήττα που ρίχνει το ρεκόρ της “Ενωσης” στο 8-2, έναντι του 7-3 πλέον της Μπάμπεργκ.

Εξέλιξη αγώνα

Η παρουσία του Ντελρόι Τζέιμς στο “5” στο ξεκίνημα, με Ματσιούλις και Σάκοτα βοήθησε την ΑΕΚ να έχει πιο ανάλαφρο σχήμα και να πάρει αρχικά το πάνω χέρι (6-11, 5′), με τον Στάκι να οδηγεί τους γηπεδούχους σε 9-0 (15-11, 7:20”), πριν το 19-20 του Χάντερ (10′).

Η ομάδα του Μπάνκι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την έκρηξη του Χάντερ στη δεύτερη περίοδο, όπου πάντως έδρασε ο Σάκοτα, μετά το 35-30 της Μπάμπεργκ από τον Ράις (16:20”), ενώ με τρίποντο του αρχηγού οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα (39-39).

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ξανθόπουλο να δίνει μικρό προβάδισμα (43-46, 23′) και τους γηπεδούχους να επανέρχονται και να έχουν βραχεία κεφαλή (56-55, 30′) ενόψει τελικής ευθείας.

Η Μπάμπεργκ όμως βρήκε τον τρόπο να τρέξει το πρώτο μεγάλο σερί της στο παιχνίδι και από το ισόπαλο 58-58 (31′) βρέθηκε με επιμέρους 10-2 στο 68-60 (34:15”).

Χάντερ και Σάκοτα επιχείρησαν να φέρουν ξανά κοντά την ΑΕΚ, η οποία με τον Λαρεντζάκη έφτασε σε απόσταση αναπνοής με δικό της 7-0 (70-69, 37′)!

Το παιχνίδι ήρθε στα ίσια από τον Χάντερ (37:30”), με τον Λαρεντζάκη να απαντά στον Ζήση (73-73), με την ΑΕΚ να χάνει τρεις ευκαιρίες να περάσει μπροστά!

Ο Ράις δε λάθεψε από τη γραμμή (75-73, -42”), με τον Λαρεντζάκη να αστοχεί δις από το τρίποντο και την κατοχή να πηγαίνει στους Γερμανούς μετά τη διεκδίκηση της μπάλας από τον Σάκοτα.

Οι βολές του Ρούμπιτ έκαναν πολύ δύσκολα τα πράματα (77-73), με την ΑΕΚ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα έπειτα από οκτώ σερί νίκες στον όμιλο.

Ο Ταϊρίς Ράις (13π.) ήταν καθοριστικός για την Μπάμπεργκ, με τον Ρούμπτι (11π., 9ριμπ.) να είναι επίσης στην πρώτη γραμμή για τους νικητές, με τους 15π. του Σάκοτα και τους 14π. του Χάντερ να μην φτάνουν για την ΑΕΚ.

Που κρίθηκε

Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να πάρει απόσταση νίκης στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο +

8 σε ένα κλειστό ματς (68-60, 34:15”), η ΑΕΚ επέστρεψε (71-71), αλλά στο 73-73 έχασε τρεις ευκαιρίες να περάσει μπροστά, ενώ στο 75-73 έχασε δύο τρίποντα, με την Μπάμπεργκ να έχει ψυχραιμία στις βολές για να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73