Προμηθέας: Νίκησε την Μπαϊρόιτ, αγκαλιάζει την πρόκριση

2019-01-09T20:25:53+00:00 2019-01-09T21:03:53+00:00.

Stelios Toromanidis

09/Jan/19 20:25

Τεράστια νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επιβλήθηκε με 95-83 εντός έδρας της γερμανικής, Μπαϊρόιτ και έφτασε τις επτά επικρατήσεις σε δέκα αγωνιστικές του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Οι Πατρινοί σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά εντός πεδιάς (62,3%) έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ρίον Μπράουν (31 πόντοι) και Οκτάβιους Έλις (18 πόντοι), ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Νίκος Γκίκας που έφτασε στο νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 11 ασίστ. Κάπως έτσι ισοσκέλισε την “χασούρα” των εννιά λιγότερων επιθέσεων, απόρροια των έντεκα περισσοτέρων ριμπάουντ που μάζεψε η γερμανική ομάδα, η οποία με την σειρά της έπεσε στο 4-6 ρεκόρ, μια νίκη απόσταση από την τέταρτη Μπεσίκτας (5-5) και την ζώνη πρόκρισης.

Στο φινάλε του παιχνιδιού υπήρξε μια σύρραξη με τον Ρόμπερσον από πλευράς φιλοξενούμενων να ρίχνει την μπάλα στο πρόσωπο του Τσαϊρέλη στα 0,5″ για την λήξη. Ακολούθησαν αψιμαχίες που είχαν ως αποτέλεσμα δυο αποβολές.

Διακύμανση αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με καταιγιστικό επιθετικό ρυθμό τον αγώνα, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 28-23.

Η Μπαϊρόιτ ανανέωνε πολλές επιθέσεις και μπόρεσε να ισορροπήσει το ματς, με την διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να είναι στο +2 για την ομάδα του κόουτς Γιατρά (44-42).

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας άνοιξε το υπέρ του προβάδισμα χάρη στα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (72-63 στο 30′), διαφορά που διατήρησε μέχρι την λήξη του ματς και πήρε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο σύνολο του κόουτς Κορνέρ.

Παίκτης Κλειδί

Ο Ρίον Μπράουν ήταν εκπληκτικός και κράτησε επιθετικά τον Προμηθέα έχοντας 31 πόντους (12/14 δίποντα και 2/5 τρίποντα), 1 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί

Το τρίτο δεκάλεπτο που η ελληνική ομάδα πήρε μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους την οποία μπόρεσε να διατηρήσει μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 28-23, 44-42, 72-63, 95-83.