Προμηθέας: Ήττα με κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο στην Πόλη (video)

2019-01-15T19:34:53+00:00 2019-01-15T20:28:04+00:00.

15/Jan/19 19:34

Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, κάκιστος στο δεύτερο στην έδρα της Μπεσίκτας ήταν ο Προμηθέας, ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα (96-74). Στο 7-4 οι Πατρινοί, που έχασαν και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που ανέβηκε στο 6-5.

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην Πόλη, με την Μπεσίκτας στο δεύτερο ημίχρονο να… τιμωρεί τους Πατρινούς και να τους αναγκάζει σε βαριά ήττα, εκμεταλλευόμενοι τα 21 λάθη της ομάδας του Γιατρά, αλλά και την απόλυτη κυριαρχία τους από το 15′ κι έπειτα, όταν το 25-37 έγινε 96-74 στο τέλος, με επιμέρους 71-37 στο τελευταίο 25λεπτο!

Πλέον ο Προμηθέας έπειτα από 11 αγώνες στο Basketball Champions League βρίσκεται στο 7-4, όντας δεύτερος κι έχοντας σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα playoffs, ενώ η Μπεσίκτας ακολουθεί στο 6-5.

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα τα πρώτα 15′ ήταν εξαιρετικά για τον Προμηθέα, που ανάγκασε την Μπεσίκτας να μην βρει εύστοχο δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (16-21), ενώ ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού.

Ετσι, με Μπράουν και Κασελάκη οι Πατρινοί έφτασαν και στο +12 (25-37, 15′), όμως κάποια συνεχόμενα λάθη έβαλαν τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι ως την ανάπαυλα (38-42).

Η απουσία του βασικού οργανωτή, Νίκου Γκίκα, φάνηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την πίεση της Μπεσίκτας να οδηγεί σε λάθη την ομάδα του Γιατρά, η οποία μετά το 42-45 (21′) άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ.

Ως το 25′ οι Τούρκοι με Μπούβα και Μπένζινγκ άφησαν χωρίς πόντο τον Προμηθέα και με 16-0 απέκτησαν τον έλεγχο (58-45).

Ετσι, από το +4 του ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -10 στο 30′, με το κάκιστο ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο (75-57, 33′) να οδηγεί σε κατάρρευση και σε βαριά ήττα (96-74), με την οποία έχασε και τη διαφορά, για να πέσει πλέον στο 7-4, ενώ η Μπεσίκτας ακολουθεί στο 6-5.

Η Μπεσίκτας έκανε φοβερό δεύτερο ημίχρονο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπούβα (14π., 8ριμπ.), ενώ ο MVP της προηγούμενης αγωνιστικής, Τζέισον Ριτς, μέτρησε 13π., ο Μπένζινγκ 12π. και ο Γκίμπσον 10π., ενώ από πλευράς Προμηθέα ξεχώρισε ο Κασελάκης (10π.) και ο Παρκς (11π.).

Που κρίθηκε

Στο 15′ ο Προμηθέας είχε τον απόλυτο έλεγχο και είχε προβάδισμα 12 πόντων (25-37), αλλά από εκεί και πέρα άρχισαν τα λάθη, ελέω και της απουσίας του Γκίκα, με το τρίτο δεκάλεπτο να είναι καταστροφικό (67-57), ενώ το 8-0 με το οποίο άρχισε η τέταρτη περίοδος τελείωσε κάθε όνειρο νίκης των Πατρινών στην Πόλη.

Δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 67-57, 96-74.