Basketball Champions League (2ος όμιλος): “Ζωντανή” η Βόννη, περιμένει δώρα ο ΠΑΟΚ!

2019-01-22T22:45:01+00:00 2019-01-22T22:45:01+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

22/Jan/19 22:45

Η Βόννη πανηγύρισε σπουδαίο διπλό με 73-69 μέσα στην έδρα της Βενέτσια και παρέμεινε “ζωντανή” στο κόλπο της πρόκρισης, την ώρα που ο ΠΑΟΚ αναμένεται να έχει εύκολο έργο με την Οπάβα.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Βενέτσια και τη Βόννη εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, όμως οι Γερμανοί παρουσιάστηκαν ανώτερη στο φινάλε και με πολυτιμότερους τους Σούμποτιτς (16π, 6ρ) και ΝτιΛέο (12π, 5ρ, 6ασ) έφυγαν με το θετικό αποτέλεσμα.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 13-21 υπέρ της Βόννης και διαδοχικές καλές άμυνες στα τελευταία λεπτά.

Την ίδια στιγμή, ο ΠΑΟΚ μετράει αντίστροφα για τον αγώνα με την Οπάβα (23/1, 19:30), εκεί όπου θέλει μόνο τη νίκη για να διατηρήσει αυξημένες πιθανότητες πρόκρισης.

Ο “Δικέφαλος” θέλει μάλιστα να συνδυάσει το δικό του θετικό αποτέλεσμα με πιθανές ήττες των Ναντέρ και Χάποελ Χολόν.