Προμηθέας: Μεγάλη νίκη με… σούπερ άμυνα και μία “ανάσα” από τα playoffs!

2019-01-22T20:08:42+00:00 2019-01-22T20:17:07+00:00.

22/Jan/19 20:08

CHAMPIONS LEAGUE / БόLjŁӠЁԑS - ӔсӌЏՑ (֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Μία μεγάλη νίκη και με ένα “σούπερ” δεύτερο ημίχρονο, πήρε ο Προμηθέας στην Πάτρα με 77-64 κόντρα στην Στρασμπούρ για το Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλός, όμως στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μάκη Γιατρά με εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, πήραν μία πολύ σημαντική νίκη.

Πλέον η ελληνική ομάδα έχει ρεκόρ 8-4 στον τέταρτο όμιλο και βρίσκεται στην δεύτερη θέση, όντας μία “ανάσα” από την εξασφάλιση της πρόκρισης του στα νοκ-άουτ. Αντίθετα, η γαλλική ομάδα έχει πλέον ρεκόρ 6-6, ενώ έχασε και την διαφορά από τον προμηθέα αφού είχε κερδίσει με 83-78 στο πρώτο ματς.

Μάλιστα αν η Μπαϊρότι κερδίσει εκτός έδρας την Οστάνδη, τότε ο Προμηθέας “κλειδώνει” από απόψε την πρόκριση του στα νοκ-άουτ, ενώ αν δεν συμβεί αυτό τότε, οι Πατρινοί μπορούν να προκριθούν με νίκη επί της Νεπτούνας στην Πάτρα την επόμενη αγωνιστική.

Το παιχνίδι

Πρόβλημα στην άμυνα, αλλά… ζωντανός ο Προμηθέας

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς ο Προμηθέας Πατρών και προηγήθηκε με 7-0 (στο 3′). Οι Γάλλοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 12-2, γύρισε το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 12-9 (στο 6′). Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 18-18 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, Στρασμπούρ μπροστά με 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι Γάλλοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα με 30-25 (στο 14′) και έλεγχαν τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα τους, χωρίς δυσκολία (38-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Προμηθέα να μειώνει σε 41-39.

Προμηθέας για… φίλημα στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Πάτρα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 6-3 και μετά από πολλή ώρα, να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 45-44 (στο 23′). Με συνολικό επιμέρους σκορ 14-3, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά , ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +9 (53-44 στο 28′), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και η τρίτη περίοδος, έκλεισε με τον Προμηθέα μπροστά με 55-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και με 10-0 σερί, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +14 (65-51 στο 33′), όντας μεγάλο φαβορί για την νίκη. Οι Γάλλοι μείωσαν σε 67-55 (στο 36′), αλλά ο Προμηθέας έπρεπε να “αυτοκτονήσει” για να ηττηθεί πλέον. 2′ λεπτά περίπου πριν την λήξη, η διαφορά ήταν στο +14 (72-58) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί. Στο φινάλε, οι Πατρινοί κέρδισαν με 77-64 και πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη.

Που κρίθηκε: Στο 10-0 σερί του Προμηθέα στην τέταρτη περίοδο, όπου έκανε το σκορ 65-51 από 55-51 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκίκας είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ επίσης πολύ καλοί ήταν ο Χολ με 13 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μπράουν με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64