ΑΕΚ: Το “κιτρινόμαυρο”… τρένο πέρασε και από την Ισπανία! (video)

2019-01-23T22:23:53+00:00 2019-01-23T22:49:21+00:00.

23/Jan/19 22:23

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική κατά διαστήματα στην Ισπανία απέναντι στην Φουενλαμπράδα, πήρε ένα ακόμα διπλό με 90-82 και πλέον έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση στα playoffs, του Basketball Champions League κυνηγάει και την πρωτιά στον όμιλο.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι από το πρώτο μέρος, έδειξε τα… δόντια της στους Ίβηρες και διέθετε συνεχώς διψήφιες διαφορές. Στο δεύτερο ημίχρονο το ελληνικό προβάδισμα έφτασε ακόμα και στο +28 και παρότι οι Ισπανοί, μείωσαν ακόμα και κάτω από το -20, η ΑΕΚ πήρε το πολυπόθητο διπλό.

Πλέον η “ένωση” έχει ρεκόρ 10-2 και βρίσκεται πρώτη μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, ενώ η Φουενλαμπράδα είναι τελευταία με 3 νίκες και 9 ήττες.

Το παιχνίδι

ΑΕΚ για… διπλό από το ημίχρονο!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε στο παιχνίδι η ΑΕΚ και προηγήθηκε από νωρίς (στο 4′) με 12-0, δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο. Η ελληνική ομάδα διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 17-8 (στο 7′) και έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη με double score (26-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, η Φουενλαμπράδα έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσε σε 28-22 (στο 13′), με την ΑΕΚ να έχει χάσει την συγκέντρωση της. Η ελληνική ομάδα όμως αντέδρασε και… “ξέσπασε” και με επιμέρους σκορ 16-4 “εκτόξευσε” την διαφορά στο +18 (44-26 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ μπροστά με 46-33.

Ένας ακόμα “κιτρινόμαυρος” θρίαμβος!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ισπανία ξεκίνησε με, την ΑΕΚ αρχικά να κάνει σερί 9-0 και στην συνέχεια να έχει επιμέρους σκορ 19-4, με αποτέλεσμα να ανεβάζει το προβάδισμα της στο +28 (65-37 στο 26′) και να εξασφαλίζει από νωρίς την νίκη. Η τρίτη περίοδος έληξε, με την ισπανική ομάδα να μειώνει σε 69-52, με επιμέρους σκορ 15-4.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει από το -20, όμως η ΑΕΚ κρατούσε στα χέρια της, ένα πολύτιμο +15 (74-59 στο 34′) και ήταν “αγκαλιά” με το διπλό. 4′ περίπου λεπτά πριν το φινάλε, η ελληνική ομάδα ήταν στο +15 (7981-66) και με την άμυνα της κρατούσε την μεγάλη νίκη. Στο φινάλε η ΑΕΚ, πανηγύρισε την εκτός έδρας επικράτηση με 90-82 και επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 28-22 υπέρ της, η ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο έκανε επιμέρους σκορ 16-4 και… “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +18 (44-26) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά, από νωρίς το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βινς Χάντερ για ένα ακόμα ματς ήταν τρομερός με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Σάκοτα με 16 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Θίοντορ με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 33-46, 52-69, 82-90