Basketball Champions League (4ος όμιλος): Μεγάλη ευκαιρία για τον Προμηθέα, “μάχη” για ένα εισιτήριο!

2019-01-29T22:21:54+00:00 2019-01-29T23:08:38+00:00.

29/Jan/19 22:21

Μεγάλες νίκες για Μπεσίκτας και Στρασμπούρ, με τους Τούρκους να στοχεύουν ακόμα και στην δεύτερη θέση, την ώρα που οι Γάλλοι έχουν μπει σε μία μάχη για… τρεις!

Η Μπεσίκτας ήταν η ομάδα που έδωσε τέλος στο τρομερό σερί των 6 νικών της Οστάνδης. Η τουρκική ομάδα έκανε ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο (30-20), με την διαφορά αυτή να κρίνει ουσιαστικά την αναμέτρηση με το τελικό 80-71 να ανεβάζει τους νικητές στο 8-5 και να δίνει μεγάλες ελπίδες πρόκρισης!

Ο Τζέισον Ρίτς με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Μπεσίκτας, με τον Ιβάν Μπούβα να προσθέτει 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο μεγάλο ματς της Γαλλίας, η Στρασμπούρ ”λύγισε” την Βίρτους Μπολόνια με σκορ 83-80, όμως η ιταλική ομάδα παρέμεινε πρώτη με ρεκόρ 9-4. Την Τετάρτη (30/1), ο Προμηθέας θα έχει την ευκαιρία να ανέβει δεύτερος, αν κερδίσει στην Πάτρα την Νεπτούνας. Θυμίζουμε πως η ελληνική ομάδα χάνει στην ισοβαθμία από την Μπολόνια, με τις δύο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και το πρώτο ματς να είναι υπέρ των Ιταλών με 85-95.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχαν και σε μεγάλο βράδυ πέντε παίκτες τους, οι οποίοι είχαν και 10+ πόντους! Αυτός που ξεχώρισε όμως ήταν ο Μάντι Κόλινς, με τον πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού να έχει 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Από κοντά και ο Γιουσούφα Φολ με 11 πόντους και 17 (!) ριμπάουντ!

Εκληκτική εμφάνιση από τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Κέβιν Πάντερ, που όμως είδε τους 22 πόντους του να μην συνδυάζονται με νίκη.