Χάντερ από άλλον πλανήτη, οδηγεί την ΑΕΚ στην πρωτιά του ομίλου! (vids)

2019-01-29T19:39:45+00:00 2019-01-29T21:28:19+00:00.

29/Jan/19 19:39

Με τον Βινς Χάντερ να κάνει εξωπραγματικό ματς, η ΑΕΚ ”πέρασε” εύκολα από την έδρα της Λιετκαμπέλις και παρέμεινε πρώτη στον όμιλο, μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου στο BCL!

Με τον Βινς Χάντερ να είναι ασταμάτητος, η ΑΕΚ έφτασε εύκολα στη νίκη με 65-84 επί της Λιετκαμπέλις και με 11-2 οδεύει προς την πρωτιά του ομίλου της!

Με αυτό το αποτέλεσμα, η κάτοχος του τίτλου παρέμεινε στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας θέλει μόνο νίκη απέναντι στην Άντβερπ στο ΟΑΚΑ (6/2, 21:30), προκειμένου να βγει πρώτη. Αν, παρόλα αυτά, η δεύτερη (10-2) Χάποελ Ιερουσαλήμ ηττηθεί από την Μπάμπεργκ (30/1, 21:00), τότε η ”Ένωση” θα είναι αδιάφορη απέναντι στους Βέλγους.

Η εξέλιξη: Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και δεν άφησε την Λιετκαμπέλις να προηγηθεί ούτε για μία στιγμή. Μάλκολμ Γκρίφιν και Τζόρνταν Θίοντορ έδωσα αρκετές λύσεις, όμως ο MVP της 12ης αγωνιστικής, Βινς Χάντερ ήταν και πάλι ”καυτός”, έχοντας 8 πόντους σε 7′ συμμετοχής! Ένα μικρό σερί (5-0) των Λιθουανών στο -40” όμως έφερε το σκορ του δεκαλέπτου στο 22-18!

Η… κατηφόρα της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και το +11 (35-24)! Ο Γιόνας Ματσιούλις έδωσε άλλο άερα στην ομάδα του και με σερί 12-0, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στο ματς (35-36), μέσα σε μόλις 1:30′! Η ανατροπή ολοκληρώθηκε πριν το τέλος του ημιχρόνου με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 37-40.

Με τέτοιον Χάντερ, δεν έχανε!

Ίδιο σκηνικό και στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και μέσα σε 3′, ”έπιασε” διψήφιες διαφορές, με τον Χάντερ να κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα και να βάζει πλώρη για ακόμα ένα βραβείο MVP αγωνιστικής και η ΑΕΚ για την τρίτη συνεχόμενη νίκη της!

Με μόλις 4 πόντους σε 5′, η Λιετκαμπέλις δεν είχε καμία τύχη απέναντι στην κάτοχο του τίτλου, με τους Ντελρόι Τζέιμς και Γιόνας Ματσιούλις να συνεχίζουν από εκεί που το άφησε ο εξωπραγματικός σέντερ των φιλοξενούμενων. Το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, που δεν ήταν άλλο από το 84-65!

Πού κρίθηκε: Στο τέλος του πρώτου και στην αρχή του δεύτερου, η ΑΕΚ έκανε όσα δεν έκανε στα πρώτα 15′ του αγώνα και ”καθάρισε” ουσιαστικά το ματς, με το σερί 12-0 που ”έχτισε” μέχρι το 20′!