Προμηθέας: Ηττήθηκε μεν, προκρίθηκε δε!

2019-01-30T20:24:57+00:00 2019-01-30T20:26:03+00:00.

30/Jan/19 20:24

Η Νεπτούνας κέρδισε στην Πάτρα τον Προμηθέα με 82-69 και όχι μόνο έμεινε ζωντανή στην υπόθεση της πρόκρισης, αλλά είναι πλέον φαβορί λόγω του ότι χρειάζεται μία νίκη για να περάσει στα playoffs, ενώ η ελληνική ομάδα ήδη βρίσκεται στην επόμενη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης και απέδειξαν πόσο ήθελαν το παιχνίδι και είχαν ανάγκη την νίκη, ενώ αντίθετα οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, έκαναν πολλά λάθη, ήταν άστοχοι και ηττήθηκαν σχετικά εύκολα, παρότι έχουν προκριθεί!

Πλέον ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 8-5, αλλά ήδη έχει προκριθεί στα playoffs, ενώ η Νεπτρούνας με ρεκόρ 7-6 , θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική με την αδιάφορη Μπαϊρόιτ για να προκριθεί και εκείνη στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι

Το “εφιαλτικό” -19 για τον Προμηθέα μαζεύτηκε γρήγορα!

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και προηγήθηκαν με 13-6 (στο 4′), εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά προβλήματα της ελληνικής ομάδας.  Ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος και η Νεπτούνας ανέβασε το προβάδισμα της στο +11 (19-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με σκορ 26-15 και τους γηπεδούχους άστοχους και νευρικούς.

Στην δεύτερη περίοδο του ματς, οι Λιθουανοί ξεκίνησαν με επιμέρους 14-6 και “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +19 (40-21 στο 15′), με τον Προμηθέα να μην βρίσκει λύσεις και να μην μπορεί να αντιδράσει στο παρκέ! Η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από το +15 (44-28 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Προμηθέα πίσω στο σκορ με 48-39, έπειτα από επιμέρους σκορ 11-4.

Στο τέλος μίλησε η ανάγκη για την νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πάτρα ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να κάνουν πολλά λάθη με αποτέλεσμα, η Νεπτούνας με επιμέρους σκορ 8-2 να ανεβάσει ξανά την διαφορά στο +15 (56-41 στο 25′). Η ελληνική ομάδα, με δικό της επιμέρους σκορ 9-3 μείωσε σε 59-50 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τον Προμηθέα πίσω με 60-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Νεπτούνας έκανε επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε και πάλι με +16 (68-52 στο 33′) και ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. 5′ λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας, μείωσε σε 70-60 και προσπαθούσε για την ανατροπή. Στο τελευταίο δίλεπτο, το σκορ ήταν 80-67 και όλα είχαν κριθεί, με τον Προμηθέα στο φινάλε να γνωρίζει την ήττα με 82-69

Που κρίθηκε: Στην κακή επιθετική λειτουργία του Προμηθέα και στα πολλά λάθη (18) που έκανε, αλλά και στην  μέτρια άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκαούλιους ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και επίσης πολύ καλός ήταν και ο Ουέιβερ με 13 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.  Επίσης ο Γκραντ είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82