ΠΑΟΚ: Πήγε, νίκησε, προκρίθηκε!

2019-01-30T21:44:40+00:00 2019-01-30T21:48:46+00:00.

30/Jan/19 21:44

Η αδύναμη και… αποκλεισμένη Φρίμπουργκ δεν γινόταν να σταθεί εμπόδιο στον ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε ακριβώς ό,τι έπρεπε για να νικήσει στην Ελβετία (64-84) και να σφραγίσει και μαθηματικά την πρόκρισή του στα playoffs του Basketball Champions League!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε το καθήκον της και εξασφάλισε την παρουσία της στα playoffs της διοργάνωσης, με την τρίτη νίκη εκτός Πυλαίας και την 8η συνολικά σε 13 αγώνες να βάζει σφραγίδα με ιδανικό τρόπο, με πρωταγωνιστές Γκος και Χρυσικόπουλο απέναντι στην Φρίμπουργκ (3-10)!

Πλέον οι “ασπρόμαυροι” περιμένουν την επόμενη εβδομάδα για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου την Τενερίφη στην Πυλαία (5/2, 21:30) για το ιδανικό φινάλε και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον 2ο όμιλο.

Εξέλιξη αγώνα

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για τον ΠΑΟΚ (0-7, 3:40”), που φρόντισε με τον Γκος να χτίσει διψήφια διαφορά στην πρώτη περίοδο (12-22, 10′).

Οι Ελβετοί προσπάθησαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι και κάποια λάθη των παικτών του Παπαθεοδώρου, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -7, με σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό (34-41, 20′).

Χάρη στους Γκος και Χρυσικόπουλο το πάνω χέρι διατηρήθηκε ξεκάθαρα στην ελληνική πλευρά και στο δεύτερο μέρος (46-61, 28:25”), πριν το 51-62 (30′).

Το 8-0 από το οποίο φτάσαμε στο 53-70 (34′) ήταν η δικλείδα ασφαλείας για τη νίκη του ΠΑΟΚ, που έβαλε… θαυμαστικό στο φινάλε, για να συνδυάσει τη νίκη με την μαθηματική του πρόκριση.

Στα τελευταία παιχνίδια ο ΠΑΟΚ έχει την… πολυτέλεια να έχει διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Απέναντι στην ΑΕΚ ήταν ο Χάτσερ, με τον Φιλ Γκος να μην είναι σε καλή μέρα και κόντρα στη Φρίμπουργκ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Γκος (16π.) να βγαίνει μπροστά και να δίνει το σύνθημα για τη νίκη-πρόκριση, έχοντας από κοντά τον Λίνο Χρυσικόπουλο (12π.).

Που κρίθηκε

Από την αρχή ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και φρόντισε να το κάνει διψήφιο από την πρώτη περίοδο (12-22), χωρίς να επιτρέψει στην Φρίμπουργκ σε κανένα σημείο να τον απειλήσει άμεσα, κλείνοντας ιδανικά μια βραδιά… πρόκρισης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, αλλά δεν έφτασαν πιο κοντά από το 53-62 στην τέταρτη περίοδο, με το 8-0 που ακολούθησε να βάζει τη σφραγίδα.

Δεκάλεπτα: 12-22, 34-41, 51-62, 64-84