Basketball Champions League (1ος όμιλος): “Αυτοκτόνησε” η Αβελίνο, πρόκριση για Λε Μαν-Νίζνι!

2019-02-05T20:43:27+00:00 2019-02-05T23:30:49+00:00.

05/Feb/19 20:43

Τρεις ομάδες του 1ου ομίλου περίμεναν την τελευταία αγωνιστική, για να μάθουν ποιες από τις δύο θα προκριθούν στην επόμενη φάση. Τελικά, Λε Μαν και Νίζνι πανηγύρισαν στο φινάλε, με την Αβελίνο να μένει εκτός!

Εύκολο έργο για τη Νίζνι, η οποία πέρασε εύκολα από τη Λούντβιγκσπουργκ με σκορ 86-59 και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, συνεχίζει στην επόμενη φάση! Από το ημίχρονο κιόλας, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Πρώτος σκόρερ ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Ίαν Χάμερ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Απίστευτο φινάλε και εκτός η Αβελίνο!

Στην ματσάρα του ομίλου, η Αβελίνο δεν πήρε το ”διπλό” στην έδρα της Βέντσπιλς και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους ”16”! Οι Ιταλοί τα βρήκαν σκούρα, όπως αποδεικνύει και το τελικό 106-102, με τους γηπεδούχους να στέλνουν το ματς στην παράταση και εκεί να παίρνουν το πάνω χέρι και τελικά και τη νίκη! Όλα τα λεφτά οι τελευταίες φάσεις, με την Αβελίνο να μένει εκτός, μετά από ένα σουτ που σχεδόν… μπήκε, με το σκορ στο 104-102!

Με 27 πόντους ξεχώρισε για τους νικητές ο Ρίχαρντς Λομάζ Απίστευτο ματς από τον Κάλεμπ Γκριν με 39 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 29 πόντους και 8 ασίστ είχε ο Κάιφερ Σάικς. Μία ανάσα από το νταμπλ νταμπλ έφτασε και ο Πάτρικ Γιανγκ με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Έκανε αυτό που έπρεπε και προκρίθηκε η Λε Μαν!

Στο άλλο ματς της βραδιάς, που κρίθηκε στην παράταση, η Λε Μαν επικράτησε της Άνβιλ με 88-79, ”καθαρίζοντας” στο έξτρα πεντάλεπτο με επιμέρους 12-3. Έτσι, οι Γάλλοι πήραν την πρόκριση για τη επόμενη φάση του BCL!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Βάλεντιν Μπιγκότε με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Αντόιν Έλτον με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.