ΠΑΟΚ: Έχασε το ματς με τη Τενερίφη και την τρίτη θέση!

2019-02-05T22:27:59+00:00 2019-02-05T23:14:28+00:00.

05/Feb/19 22:27

CHAMPIONS LEAGUE BASKET / ÐÁÏÊ - ÔÅÍÅÑÉÖÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÏÔÉÏÍ ÔÅÁÌ)

Ο οριστικά τέταρτος ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κλείσει με νίκη την κανονική διάρκεια του BCL, με την Τενερίφη να παίρνει… εκδίκηση και να φεύγει νικήτρια από την Ελλάδα.

Η αδιάφορη βαθμολογικά Τενερίφη φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΟΚ και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του Basketball Champions League. Οι Ισπανοί πήραν τη νίκη με 85-77 και με 12-2 κατέκτησαν την κορυφή, την ώρα που η ελληνική ομάδα έμεινε στο 8-6 και πήρε το εισιτήριο ως τέταρτη του 2ου ομίλου, μετά και τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Η εξέλιξη: Η Τενερίφη ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με 7-12 πήρε ένα μικρό προβάδισμα, όμως γρήγορα ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο προγηούμενος με 1 πόντο (18-17).

Το ματς συνέχισε να είναι οριακό, με τον Ουίλιαμ Χάτσερ να είναι και πάλι ο μπροστάρης των γηπεδούχων. Το τρίποντο ήταν εν μέρει ”όπλο” τους, όμως οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν και πήγαν στα αποδυτήρια με +3 (32-35).

Πήρε το προβάδισμα και δεν το ξανάχασε

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν ακόμα και με 10 πόντους (40-50) στο 25′ με μπροστάρη τον Κόλτον Άιβερσον, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως βρήκαν τον τρόπο και κάλυψαν την απόσταση, πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τη Τενερίφη στο 55-58 και το ματς να είναι και πάλι ”κλειστό”, όπως ακριβώς ήταν και στο μεγαλύτερο μέρος του. Στο 67-70 όμως, οι παίκτες της Τενερίφης έκαναν ένα μικρό 5-0, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων του. Έτσι, παρά το -6 (73-79) στο -1:13′, η ελληνική ομάδα έμεινε με την ήττα με σκορ 85-77, όμως το σημαντικό είναι ότι συνεχίζει στην επόμενη φάση!

Πού κρίθηκε: Το 67-70 έγινε 67-75 και ακολούθως 69-79 και κάπου εκεί το ματς χάθηκε για τον ΠΑΟΚ.

Παίκτης-κλειδί: Για ένα ριμπάουντ, ο Κόλτον Άιβερσον έχασε το νταμπλ νταμπλ, με τον παίκτη της Τενερίφης να έχει 21 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Εξαιρετικοί αλλά… ηττημένοι οι Ουίλιαμ Χάτσερ και Λίνος Χρυσικόπουλος με 20 πόντους-6 ασίστ και 15 πόντους αντίστοιχα!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-35, 55-58, 77-85