Προμηθέας: Λύγισε στην παράταση από την Βίρτους και… τέταρτος στον όμιλο

2019-02-06T20:36:17+00:00 2019-02-06T21:18:27+00:00.

06/Feb/19 20:36

Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία ο Προμηθέας, με την ομάδα της Πάτρας να χάνει από την Βίρτους Μπολόνια στην παράταση, όμως συνεχίζει στην επόμενη φάση του Basketball Champions League!

O Προμηθέας, που έχει ήδη εξασφαλίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του BCL, φιλοξενήθηκε από την Βίρτους Μπολόνια, την πρώτη ομάδα του 4ου ομίλου (10-4) και γνώρισε την 6η ήττα του σε 14 αγώνες, με σκορ 98-91, μετά από 45′ αγώνα!

Σε συνδυασμό και με τα άλλα αποτελέσματα του ομίλου, η ελληνική ομάδα τερμάτισε τελικά τέταρτη!

H εξέλιξη: Ο Προμηθέας, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ριόν Μπράουν ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον 15χρονο Λευτέρη Μαντζούκα στην αρχική του πεντάδα. Μάλιστα, ο νεαρός σκόραρε κιόλας, σε μία ιστορική για τον ίδιο βραδιά! Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, η Βίρτους Μπολόνια όμως ”απάντησε” με 22-15, με το δεκάλεπτο να ”κλείνει” στο 25-23.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης κρατούσε τους Πατρινούς κοντά στο σκορ, όμως το δίδυμο Αμάντ Μπαγιέ-Μπρίαν Κβάλε ήταν ”καυτό” και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 8 (51-43), με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 52-46.

Πήραν τον έλεγχο και στη συνέχεια το ματς οι Ιταλοί

Η τρίτη περίοδος όμως ”πλήγωσε” την ελληνική ομάδα, καθώς οι Ιταλοί ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους 10-2 και ξέφυγε με 14 (62-48), δείχνοντας την αγωνιστική τους ανωτερότητα. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων ροκάνισαν την διαφορά και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο -9 (73-64).

Ο Προμηθέας μείωσε στους 4 (79-75) στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, με τους Τέρελ Πάρκς και Νίκο Γκίκα να μπαίνουν στην εξίσωση για τους Πατρινούς! Σε εκείνο το διάστημα όμως, ο Προμηθέας δέχθηκε 5 πόντους, την ώρα που χρειάστηκε πάνω από 4′ για να σκοράρει στην επίθεση (84-78). Ο χρόνος είχε μειωθεί αρκετά και πλέον κυλούσε υπέρ της Μπολόνια. Το τρίποντο του Λάνγκστον Χολ στο -52” μείωσε και άλλο την διαφορά (84-81), ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο με το ρολόι στο -22”, με τον Πιέντρο Αραντόρι όμως να αστοχεί σε 2 βολές και να δίνει την μπάλα και πάλι στην ελληνική ομάδα και μαζί και την ευκαίρια κάτι κάτι παραπάνω!

Ο Τόνι Μέιερ δεν έχασε την ευκαίρια και με τρίποντο έγραψε το 84-84, στέλνοντας στο ματς στην παράταση, καθώς η Μπολόνια δεν κατάφερε τίποτα στα 9” που απέμειναν.

Στην παράταση, ο φιλοξενούμενοι έμειναν μία ανάσα από τους γηπεδούχους, όμως δεν πήραν το προβάδισμα ούτε για 1”, κάτι που στοίχισε την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Το 90-89 έγινε 98-89 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με μόλις 29” να απομένουν για τη λήξη. Τελικό σκορ 98-91.

Πού κρίθηκε: Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Προμηθέας έμεινε από δυνάμεις. Ενδεικτικό πως στα τελευταία 2” της παράτασης σκόραρε μόλις 2 πόντους και αυτοί μπήκαν όταν το αποτέλεσμα είχε κριθεί, μετά και το 8-0 των νικητών.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αμάθ Μπάγιε με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, την ώρα που από 16 είχαν οι Πιέτρο Αραντόρι και Μπρίαν Κβάλε.

Εκπληκτικός από πλευράς Προμηθέα ο Τέρελ Παρκς με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ. 17 πόντους και 5 ασίστ είχε ο Δημήτρης Κατσίβελης.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84, 98-91