ΑΕΚ: Γλίτωσε την “αυτοκτονία” και τερμάτισε… πρώτη και καλύτερη!

2019-02-06T22:24:40+00:00 2019-02-06T22:29:21+00:00.

06/Feb/19 22:24

CHAMPIONS LEAGUE / Eʠ- MԂőР(֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠʁсÉM͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ έστω και πολύ δύσκολα κέρδισε την Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ με 77-76 και πήρε την νίκη, τερματίζοντας πρώτη στον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε δύο πρόσωπα στο ματς, όντα εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και αρκετά “χαλαρή” στο δεύτερο με… κίνδυνο να χάσει ένα δικό της ματς, το οποίο τελικά το πήρε χάρη στην άμυνα της και το άστοχο σουτ του Λι στο τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ τερμάτισε πρώτη στον όμιλο με ρεκόρ 12-2, αφήνοντας πίσω της την Χάποελ Ιερουσαλήμ, ενώ η Αντβέρπ προκρίθηκε επίσης στα playoffs ως 4η με ρεκόρ 7-7.

“Κιτρινόμαυρο” προβάδισμα νίκης από νωρίς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 (στο 3″), ενώ στην συνέχεια αύξησε το προβάδισμα της στο +12 (18-6 στο 8′). Τελικά η “ένωση” έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με 25-13.

Στην δεύτερο περίοδο του αγώνα, η “ένωση” διατηρούσε ένα διψήφιο πλεονέκτημα απέναντι στην Αντβέρπ (33-22 στο 14′). Το “κιτρινόμαυρο” προβάδισμα παρέμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα (38-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ στο +14 (46-32)΄.

“Θρίλερ” στο φινάλε!

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να συνεχίζουν να παίζουν καλά και να προηγούνται με 52-40 (στο 24′). Η διαφορά για τους εξαιρετικούς “κιτρινόμαυρους” έφτασε για πρώτη φορά στο +16 (61-45 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την ελληνική ομάδα μπροστά με 61-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο του ματς, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 9-3 και μείωσαν σε 64-59 (στο 33′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε άμεσα και με γρήγορο σερί 7-0, ανέβασε ξανά την διαφορά στο +12 (71-59 στο 35′) και έγινε φαβορί για την νίκη.

3′ λεπτά πριν το τέλος, η Αντβέρπ μείωσε σε 73-70 με επιμέρους σκορ 11-4 και ο αγώνας πλέον έγινε ντέρμπι. Στο 39ο λεπτό, το σκορ έγινε 77-76 και όλα θα κρίνονταν στο φινάλε. Τελικά ο Λι για την Αντβέρπ αστόχησε στην λήξη στο σουτ της νίκης και η ΑΕΚ κέρδισε με 77-76.

Που κρίθηκε: Στην καλή τελευταία άμυνα της ΑΕΚ και στο άστοχο σουτ του Λι, αλλά και στο πρώτο καλό μέρος της “ένωσης” όπου δέχθηκε μόλις 32 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάντερ ήταν ξανά εξαιρετικός με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Θίοντορ με 12 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 46-32, 61-50,  77-76.