Προμηθέας: Το όμορφο ταξίδι ολοκληρώθηκε στην Τενερίφη!

2019-03-13T22:36:27+00:00 2019-03-13T22:41:02+00:00.

13/Mar/19 22:36

Ο Προμηθέας Πατρών, δεν κατάφερε να πάρει την μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League, αφού παρά το +12 του πρώτου αγώνα, ηττήθηκε με 79-57 από την Τενερίφη και αποκλείστηκε.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα και μετά από 3ο λεπτό και μετά να αντισταθεί, απέναντι σε μία τελείως διαφορετική Τενερίφη σε σχέση με το πρώτο ματς και γνώρισε “βαριά” ήττα, που ισούται με αποκλεισμό από το BCL.

Μεγάλη “πληγή” της ελληνικής ομάδας, ήταν η επίθεση όπου και είχε 10/30 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 23/33 βολές, ποσοστά που ήταν “απαγορευτικά” για να πάρει την μεγάλη πρόκριση, απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι

“Εφιαλτικό” πρώτο ημίχρονο για Προμηθέα!

Οι γηπεδούχοι με την βοήθεια του κόσμου τους, μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 9-4 (στο 4′), παίζοντας καλά στην επίθεση. Η Τενερίφη, συνεχώς διατηρούσε ένα προβάδισμα (16-9 στο 7′), με τον Προμηθέα να παρουσιάζεται αγχωμένος. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (19-9 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ με 27-14 και να πραγματοποιεί ένα “καταστροφικό” ξεκίνημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά και πάλι είχαν πρόβλημα στην επίθεση και σκοράροντας 2 πόντους σε περίπου 5 λεπτά, είδαν την διαφορά να πηγαίνει στο +17 (33-16 στο 15′). Οι Ισπανοί ήταν τρομεροί, ανέβασαν το επιμέρους σκορ τους στο 15-6 και το προβάδισμα τους έφτασε το +22 (42-20 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Προμηθέα πίσω στο σκορ με 44-23 και έχοντας μπροστά του ένα… βουνό για να προκριθεί.

Δυστυχώς δεν… επέστρεψε και αποκλείστηκε ο Προμηθέας

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ισπανία ξεκίνησε με, τους Πατρινούς και πάλι να μην μπορούν να σκοράρουν και την διαφορά να φτάνει στο +24 (50-26 στο 24′), με επιμέρους σκορ 8-3. Η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους (53-32 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Τενερίφη προηγούμενη με 64-41 και πολύ κοντά στην πρόκριση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς,  η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσε σε 66-49 (στο 34′), αποκτώντας ελπίδες για την ανατροπή, που θα έφερνε την πρόκριση με μικρότερη ήττα του -12. 2′ λεπτά πριν το φινάλε, η διαφορά για τους Ισπανούς ήταν ξανά στο +21 (74-53) με επιμέρους σκορ 8-4 και πλέον ο Προμηθέας ήταν μία “ανάσα” από το αποκλεισμό. Τελικά στο τέλος η ελληνική ομάδα, αποκλείστηκε με 79-57 από την συνέχεια του BCL.

Που κρίθηκε: Στο “τραγικό” πρώτο ημίχρονο του Προμηθέα, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 44-23, αφήνοντας την Τενερίφη να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και με αποτέλεσμα ποτέ να μην διεκδικήσει ουσιαστικά, την πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σαίθ ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Μπρουσίνο με 13 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Αμπρομάιτις με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 44-23, 64-41, 79-57