BCL: Η Αντβέρπ σόκαρε τη Νίζνι και βλέπει φάιναλ φορ! (Video)

2019-03-27T18:40:20+00:00 2019-03-27T19:49:02+00:00.

27/Mar/19 18:40

Η Αντβέρπ σόκαρε τη Νίζνι επικρατώντας με 83-68 μέσα στη Ρωσία και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του BCL αφού έχει τη ρεβάνς στο Βέλγιο!

Ο Πάρις Λι απέδειξε και σε αυτό το ματς πως δικαίως συγκαταλέγεται στους καλύτερους παίκτες της διοργάνωσης- σίγουρα εκ των κορυφαίων γκαρντ- πετυχαίνοντας 24 πόντους.

Η βελγική ομάδα έλεγξε το παιχνίδι από το ξεκίνημα του, προηγούμενη με 27-21 στην πρώτη περίοδο και παρότι οι γηπεδούχοι Ρώσοι ισοφάρισαν στο ημίχρονο (42-42), στο τρίτο δεκάλεπτο γύρισε πάλι η μπίλια προς τη μεριά της Αντβέρπ!

Προηγήθηκε μάλιστα ακόμα και με 14 πόντους διαφορά, 58-44, πριν κλείσει η περίοδος στο 62-52 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας με 21 πόντους του Λι.
Ο Κέντρικ Πέρι με τα τρίποντα του προσπάθησε να κρατήσει τη Νίζνι μειώνοντας από το 54-68 κι η αντεπίθεση έφερε αποτέλεσμα (61-68 στο 35′)!

Η Αντβέρπ όμως άντεξε, απάντησε με ένα σερί 9-0 (76-61) και ουσιαστικά το μόνο που απέμενε πλέον ήταν η τελική διαφορά που “κλείδωσε” στους 15 πόντους.

Νίζνι: Μπαμπούριν 15 (5/8τριπ.), Τζεράποβιτς 5, Γκερασίμοφ, Κομόλοφ 6 (2), Τοπόροφ 2, Αστάπκοβιτς 5, Ντραγκίτσεβιτς 6, Πέρι 17 (2/6), Ουζίνσκι 11 (2/4), Ζιμπάνοφ 1.

Αντβέρπ: Μπάκο 14, Καλινόσκι 8 (2/3τριπ.), Πάρις Λι 24 (5/6τριπ.), Τατέ 8, ΒανΓουίν 6, Ακιαζίλι 4, Ντόνκορ, Ντουντζίσκι 6, Σάντερς 11, Τόμπσον, Σόπεν 2.