ΑΕΚ μπορείς, μπορείς να προκριθείς!

2019-03-27T21:44:07+00:00 2019-03-27T21:52:03+00:00.

27/Mar/19 21:44

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από τη Βαμβέργη όπου η Μπρόσε επικράτησε με 71-67, αφήνοντας όμως ορθάνοιχτους λογαριασμούς για το ΟΑΚΑ όπου η πρωταθλήτρια του BCL μπορεί να ανατρέψει το -4 με +15.000 φίλους της στο πλευρό της!

Μπορεί το σκορ να μην ήταν νικηφόρο για την Ένωση αλλά θα μπορούσε η εις βάρος της διαφορά να είναι μεγαλύτερη καθώς στην τέταρτη περίοδο η Μπάμπεργκ ήταν καλύτερη συγκριτικά με το προηγούμενο διάστημα που η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα. Ευτυχώς στο τελευταίο δίλεπτο ανέλαβε δράση ο Τζόρνταν Θίοντορ και με επτά πόντους μείωσε το… κακό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οκτώ ολόκληρα λεπτά έκανε η ΑΕΚ να σκοράρει! Ξεκίνησε το ματς με 0/12 σουτ και τη λύση έδωσε ο Λαρεντζάκης που ήρθε από τον πάγκο μαζί με τον Θίοντορ και τον Τζέιμς. Το καλό ήταν ότι ούτε η Μπάμπεργκ ήταν αποδοτική σε αυτό το διάστημα. Προηγήθηκε με 8-0 στο 5′ αλλά με 4/16 σουτ δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά (11-2 στο 8.40”). Οι αλλαγές του Μπάνκι έπιασαν τόπο με τρία σερί καλάθια και 2/2 βολές και χάρη σε τρίποντο του Θίοντορ στην εκπνοή έκλεισε με μόλις -1 το πρώτο δεκάλεπτο (11-10).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε στραβά αφού χτύπησε ο Ματσιούλις. Η στιγμή φαίνεται πως «πλήγωσε» την ΑΕΚ και ψυχολογικά, αφού η Μπάμπεργκ ξεκίνησε και πάλι καλύτερα το δεκάλεπτο (20-14) με τον ψηλό Κλιφ Αλεξάντερ να μετράει οκτώ πόντους. Ο Μπάνκι γύρισε σε ζώνη (που την άλλαξε σύντομα) για να περιορίσει τις ζημιές μέσα στη ρακέτα του, αλλά η επίθεση του έδωσε επιτέλους λύσεις. Ο Σάκοτα (9π.) κι ο Λαρεντζάκης (5π.) πέτυχαν δύο σερί τρίποντα και το ματς ήρθε στα ίσια (22-22). Αν κι ο πρώτος σκόρερ φέτος και πιο εύστοχος παίκτης της ΑΕΚ, ο Βινς Χάντερ, ήταν άποντος ως το 17’ (0/7 σουτ μέχρι να σκοράρει), η πρωταθλήτρια του BCL έμενε στο ματς χάρη και στην καλή της άμυνα που κράτησε τον Ράις χωρίς πόντο στο ημίχρονο (0/7 σουτ)! Πέρασε μάλιστα και μπροστά με 30-28 (19’) για να κλείσει το 20λεπτο με αυτό ακριβώς το σκορ (Σάκοτα 11, Λαρεντζάκης 9 – Αλεξάντερ 10).

Η απουσία του Ματσιούλις δεν επηρέασε την ΑΕΚ ούτε αμυντικά όπου “θέριζε” ο Σαντ Ρος. Ο Χάντερ βρήκε επιτέλους ρυθμό και με δέκα πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +6, 42-36 στα μισά της τρίτης περιόδου! Ο Ράις βρήκε κι αυτός σκορ (5π.), αλλά το μεγάλο θέμα για την ΑΕΚ ήταν ο σέντερ της Μπάμπεργκ (Αλεξάντερ) που με 15π. κρατούσε την ομάδα του κοντά (41-42). Μαζί του ανέβηκε κι ο Ρίκι Χίκμαν, αλλά το δίδυμο Σάκοτα, Λαρεντζάκη μαζί με τους Χάντερ και Σαντ Ρος (13, 12, 10 και 8π. αντίστοιχα) δεν άφηναν την Μπάμπεργκ να περάσει στο σκορ (50-49 στο 30′)

Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν ρυθμό στην επίθεση από τους Ολίντε, Ρούμπιτ και βρέθηκαν μπροστά με 61-56 (34′), σε ένα ακόμα κακό ξεκίνημα περιόδου για την ΑΕΚ. Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε και το χειρότερο ήταν για την Ένωση πως στο κρίσιμο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να περιορίσει την Μπάμπεργκ. Από δύο καλάθια μάλιστα του Αλεξάντερ και του Ράις σε 10’’ (από κλέψιμο), ξέφυγε με +9 (67-58) με 4’ στο χρονόμετρο.
Ο Θίοντορ ήρθε σαν από μηχανής θεός να πετύχει πέντε πόντους και να μην αφήσει την Μπάμπεργκ να ξεφύγει πάνω από τους δέκα (69-65) κι αυτός έβαλε ένα ακόμα λέι απ με 5” πριν το τέλος για να μειώσει στους τέσσερις πόντους!

Παίκτης-κλειδί:

Ο Κλιφ Αλεξάντερ ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα και με 19 πόντους νίκησε τον Βινς Χάντερ σε ένα κρίσιμο ματς-απ για την εξέλιξη του αγώνα και τη νίκη της Μπάμπεργκ.

Που κρίθηκε:

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την επίθεση της Μπάμπεργκ με αποτέλεσμα να το πληρώσει με την ήττα, αλλά τουλάχιστον ο Θίοντορ περιόρισε στο τέλος την έκταση της.

Δεκάλεπτα: 11-10, 17-20, 21-20, 22-17