BCL: Η Ναντέρ “λύγισε” την Μπολόνια και έκανε μεγάλο βήμα… πρόκρισης! (video)

2019-03-27T22:40:57+00:00 2019-03-28T01:41:52+00:00.

27/Mar/19 22:40

Μία μεγάλη νίκη εντός έδρας πανηγύρισε η Ναντέρ με 83-75 εντός έδρας, κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια και έκανε το πρώτο βήμα, για μία σπουδαία πρόκριση στο Final Four, του Basketball Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ με την Ναντέρ τελικά, να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια, με 40-39.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν έναν καλό επιθετικό ρυθμό και με την βοήθεια της έδρας και χάρη στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκαν μόλις 16 πόντους από τους Ιταλούς πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη με 83-75.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Σενγκλίν με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γκαμπλ που έκανε double double με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Βίρτους Μπολόνια, προσπάθησαν ο Πάντερ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Τέιλορ με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Μάριο Τσάλμερς είχε 10 πόντους (2/4δίπ., 6/9β.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλλά και 5 φάουλ στο 37′.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-39, 62-59, 83-75

Πλέον η σειρά μεταφέρεται, στην Ιταλία όπου η Μπολόνια θέλει νίκη με 9 πόντους και περισσότερους για να προκριθεί στο Final Four, αλλιώς η Ναντέρ θα ολοκληρώσει μία τεράστια πρόκριση.