Basketball Champions League: Η μεγάλη ώρα της πρόκρισης στο φάιναλ φορ έφτασε!

03/Apr/19 05:33 April 3, 2019

03/Apr/19 05:33

“Δεν έχει τελειώσει τίποτα μέχρι η χοντρή κυρία να τραγουδήσει”, λένε οι Αμερικανοί και ο δεύτερος γύρος των προημιτελικών του Basketball Champions League θα καθορίσει την τετράδα του φάιναλ φορ…

Του Stefan Djordjevic/ info@eurohoops.net

Η ώρα έφτασε για τους επαναληπτικούς της προημιτελικής φάσης όπου θα δοθούν τα τέσσερα εισιτήρια.
Όλα τα παιχνίδια έχουν οριστεί για απόψε βράδυ Τετάρτης (3/4) και εσείς μπορείτε να δείτε με περισσότερες λεπτομέρειες τι χρειάζεται κάθε ομάδα για να προκριθεί ή να κρατήσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

AEK – Μπάμπεργκ (19:30 CET)

Η ΑΕΚ και η Μπάμπεργκ θα “ανοίξουν το χορό” στο ΟΑΚΑ, όπου η κάτοχος του τίτλου θα προσπαθήσει να καλύψει τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (71-67) της ήττας της στη Γερμανία. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα για τους πρωταθλητές του BCL αφού η Μπάμπεργκ είχε ανοίξει τη διαφορά στους εννιά πόντους πριν καταφέρει στο τελευταίο λεπτό με τον Τζόρνταν Θίοντορ να περιορίσει τη “ζημιά”.

Αμφότερες οι ομάδες επέδειξαν “ατσαλένιες” άμυνες στο πρώτο ματς, περιορίζοντας αντίστοιχα τον Βινς Χάντερ και τον Ταϊρίς Ράις, δηλαδή τους πρώτους σκόρερ της κάθε ομάδας. Προφανώς το ίδιο ζευγάρι θα διαδραματίσει σοβαρό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να υποτιμηθεί άλλος παράγοντας-παίκτης μέσα στον αγώνα.