AEK: ΚΡΙΜΑ, έχασε την πρόκριση μέσα από τα χέρια ελέω Ράις! (videos)

2019-04-03T20:20:50+00:00 2019-04-03T20:41:07+00:00.

03/Apr/19 20:20

Μετά από ένα ματς που έκοψε την ανάσα, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα (71-67) και μετά το 69-67 είπε ”αντίο” στο φετινό Basketball Champions League! Απίστευτη εμφάνιση από τον Ταϊρίς Ράις!

Το Basketball Champions League θα έχει νέο πρωταθλητή!

Η Μπάμπεργκ του εξαιρετικού Ταϊρίς Ράις ηττήθηκε από την ΑΕΚ, όμως το τελικό 69-67 της δίνει το εισιτήριο για το Final Four της διοργάνωσης, που θα γίνει 3-5 Μαΐου. Έτσι, η κάτοχος του τίτλου δεν θα υπερασπιστεί τα σκήπτρα της, μετά από ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ και τελικά σε θρίαμβο των Γερμανών.

Στα χέρια της ”Ένωσης” η τελευταία κατοχή και με το σκορ στο 69-67, όμως το δίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο φινάλε δεν μπήκε και μαζί χάθηκε και η ευκαιρία για κάτι καλύτερο στη παράταση.

Η ποιότητα του Ταϊρίς Ράις έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Νίκου Ζήση, ειδικά στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων, όπως και τα μεγάλα τρίποντα του Μπράις Τέιλορ, όταν η ΑΕΚ ξέφυγε με 12 πόντους! Τεράστια ”πληγή” για την ΑΕΚ το 15% από τα 6,75μ., δηλαδή μόλις 3/20 σουτ!

H εξέλιξη: Η ΑΕΚ πάτησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Βινς Χάντερ και Ντούσαν Σάκοτα να παίρνουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες στην επίθεση. Αντίστοιχο ρόλο για τη Μπάμπεργκ ανέλαβαν οι Ταϊρίς Ράις και Κλιφ Αλεξάντερ και η γερμανική ομάδα πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά 2:42′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου (13-14), το οποίο και έκλεισε τελικά με σκορ 20-17!

Σε ανάλογο ρυθμό και… αστοχία και η δεύτερη περίοδος. Οι δύο ομάδες ήταν κάτι παραπάνω από άστοχες από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας μετά από 20′ αγώνα συνολικά 2/26 (1/13 και 1/10)! Ντελρόι Τζέιμς και Χάρης Γιαννόπουλος προστέθηκαν στην επιθετική εξίσωση της ΑΕΚ, η οποία μετά το 22-23, πέρασε μπροστά με 28-23, με τη Μπάμπεργκ να έχει σαφώς περισσότερες επιλογές στην δική της επίθεση. Έτσι φτάσαμε στο 36-32 του ημιχρόνου, με το ΟΑΚΑ να έχει ”εκρηκτική” ατμόσφαιρα!

Το κρίσιμο σουτ δεν μπήκε ποτέ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Η ”Ένωση” κατάφερε να ”πιάσει” για δεύτερη φορά στο ματς διαφορά με +8 πόντους (45-37), με τον Χάντερ να κάνει και αυτή τη φορά απίστευτο ματς, έχοντας ήδη νταμπλ νταμπλ! Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν με συνεχόμενους πόντους του Ράις, επέστρεψαν για το 46-47 στο 29′! Η ΑΕΚ όμως είχε… Ντελρόι Τζέιμς και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +5 (54-49)!

Στο κρισιμότερο δεκάλεπτο, ο Λούκα Μπάνκι είδε ακόμα δύο παίκτες του να κάνουν τη διαφορά. Χάουαρντ Σαντ Ρος και Τζόρνταν Θίοντορ βρήκαν μπροστά σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα και για πρώτη φορά, η ΑΕΚ πήρε ”αέρα” 12 πόντων (63-51), 6:30′ πριν το φινάλε! Οι Γερμανοί μείωσαν γρήγορα σε 65-61 στο 34′, με τον Μπράις Τέιλορ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε ο Ράις νωρίτερα! Η Μπάμπεργκ είχε κάνει το δύσκολο, δηλαδή να επιστρέψει γρήγορα από το -12 και έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, έχοντας πάντα και ως μαξιλαράκι το +4 του πρώτου αγώνα. Το 67-65, 2:30′ πριν το τέλος επιβεβαίωσε αυτό ακριβώς, με τους γηπεδούχους να χάνουν πολλά σουτ, όταν η μπάλα… έκαιγε!

Και φτάσαμε στο 39′, με το σκορ στο 69-65 και την αστοχία της ΑΕΚ να συνεχίζεται! Η ελληνική ομάδα έχανε συνεχώς ευκαιρίες και με 19” στο ρολόι και τη διαφορά στο… μηδέν, ο Ράις μείωσε σε 69-67 και την μπάλα στα χέρια της ΑΕΚ για το τρίποντο νίκης! Η Μπάμπεργκ έκανε το φάουλ στον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος αστόχησε σε δίποντο και κάπως έτσι ήρθε η νίκη αλλά δίχως την απαιτούμενη διαφορά με 69-67.

Πού κρίθηκε: Στη τελευταία κατοχή, η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία για το τρίποντο που θα της έδινε τη νίκη με το +5, όμως το δίποντο του Λαρεντζάκη που θα έστελνε το ματς στη παράταση δεν μπήκε ποτέ και μοιραία αποκλείστηκε. Φυσικά, τίποτα δεν θα είχε γίνει, αν ο Ράις δεν έβαζε το καλάθι για το 69-67 δευτερόλεπτα πριν!

Παίκτης-κλειδί: ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα από τον Ταϊρίς Ράις με 25 πόντους και 5 ασίστ, με αρκετούς από αυτούς να μπαίνουν, όταν η μπάλα… έκαιγε! Εξαιρετικός και ο Μπράις Τέιλορ με 11 πόντους και τρίποντα-μαχαιριά!

Από την ΑΕΚ, ξεχώρισε και πάλι ο Βινς Χάντερ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Ντελρόι Τζέιμς να κάνει τρομερό δεύτερο ημίχρονο, με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-32, 54-49, 69-67