Λούκα Στάιγκερ στο Eurohoops: “Πρέπει να αποδώσουμε τα εύσημα στην Βίρτους”

2019-05-06T12:48:39+00:00 2019-05-06T12:48:39+00:00.

06/May/19 12:48

Η Τενερίφη δεν κατάφερε να κατακτήσει το δεύτερο τρόπαιο του BCL, χάνοντας στον μεγάλο τελικό από την Βίρτους Μπολόνια

Αποστολή στην Αμβέρσα: Αντώνης Στρογγυλάκης/info@eurohoops.net

ΑΜΒΈΡΣΑ– Ο εξαιρετικός σουτέρ της Τενερίφης, Λούκα Στάιγκερ, ήταν απογοητευμένος για το γεγονός ότι η ομάδα του δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μια μεγάλη επιστροφή από τους 18 πόντους στον τελικό του BCL κόντρα στους Ιταλούς και να έχει μια σοβαρή ευκαιρία στο τέλος  να διεκδικήσει την νίκη.

“Είναι πάντα δύσκολο να κάνεις μια τέτοια ανατροπή”, δήλωσε ο Στάγκερ στο Eurohoops μετά τον τελικό. “Σχεδόν τα καταφέραμε, αλλά στο τέλος αυτό δεν ήταν αρκετό.”

Ο Στάιγκερ και η Τενερίφη κατάφερνα να ψαλιδίσουν την διαφορά των 18 πόντων στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και να μειώσουν στο 65-59 δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά το σουτ του Μάριο Τσάλμερς έβαλε ταφόπλακα στα όποια όνειρα είχαν για την κούπα.

“Έβαλαν πολλά δύσκολα σουτ που τους έδωσαν αυτοπεποίθηση”, δήλωσε ο Στάιγκερ. “Από την άλλη πλευρά, εμείς δεν ευστοχήσαμε σχεδόν σε κανένα από τα κρίσιμα σουτ. Έτσι είναι το μπάσκετ. Φτάσαμε κοντά, αλλά αυτό δεν αρκούσε”

“Πρέπει να τους αποδώσουμε τα εύσημα”, πρόσθεσε ο Στάιγκερ.