ΑΕΚ: Ημίχρονο 2, τελικό 1 για την Παρτιζάν

2019-09-19T20:13:53+00:00 2019-09-19T20:13:53+00:00.

19/Sep/19 20:13

Η ΑΕΚ δεν άντεξε στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτιζάν παρά τη μεγάλη διαφορά που πήρε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Παρτιζάν επικράτησε με 86-80 κάνοντας μεγάλη ανατροπή από το -14 του ημιχρόνου αλλά κι από το +17 της ΑΕΚ στο 23′!

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε καταπληκτική εμφάνιση με 26 πόντους στο ενεργητικό του και ήταν αυτός που “τραβούσε” το σκορ. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έκανε σπουδαία εμφάνιση κι από το 27-27 της πρώτης, βρέθηκε μπροστά με 52-38!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αποσπάστηκε με 57-40 αλλά ως εκεί. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι άρχισε να μαζεύει τη διαφορά και σχεδόν αυτόματα μείωσε στους έξι πόντους (61-55 στο 27′).

Όσο περνούσε η ώρα το μομέντουμ πήγαινε προς την Παρτιζάν που πήρε το προβάδισμα με 78-76 στο 35′ και στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν άφησε την ΑΕΚ (86-77 στο 38′) να φανεί απειλητική.

Τα δεκάλεπτα: 27-27. 38-52, 63-68, 86-80.
AEK (Παπαθεοδώρου): Ρέι 5 (4ασ.), Λάνγκφορντ 26(3), Τσαλμπούρης 9, Ματσιούλις, Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 7(1), Γκίκας 2, Μαυροειδής 7, Σαντ Ρος 5(1), Γιαννόπουλος 4(1), Γιάνκοβιτς 12 (2).