ΠΑΟΚ: Ηττήθηκε από την Ρίλσκι παρά το… μπλακ τζακ του Μπεστ

2019-09-22T21:09:57+00:00 2019-09-22T21:10:53+00:00.

22/Sep/19 21:09

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη του ήττα στα φιλικά προετοιμασίας, καθώς ηττήθηκε από την Ρίλσκι (87-86) στον τελικό του τουρνουά “55 years Samel-90” που διεξάγεται στο Σαμόκοφ της Βουλγαρίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν εντυπωσιακή και προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά (17-39), με τον Μπεστ που ήταν ο κορυφαίος του “δικεφάλου” (21π.), έχοντας δίπλα του Ουίγκινς (16π.), Σμιθ (11π.) και Σαρικόπουλο (11π.), να είναι μπροστάρης, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι διοργανωτές έκαναν την ανατροπή κι αφού έφερε το ματς στα ίσια (67-67, 28’), στο φινάλε πήραν τη νίκη για να κατακτήσουν το τουρνουά.

Ο Ζέλεφ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του (87-85) μ τον Ουίγκινς να κερδίζει βολές (-12’’ πριν το τέλος) αλλά είχε 1/2 από τη γραμμή, ενώ ο Λιούις έχασε την τελευταία ευκαιρία του ΠΑΟΚ με άστοχο σουτ.

Μετά το τέλος του φιλικού, ο Κώστας Φλεβαράκης δήλωσε:

“Σε όλα τα  φιλικά παιχνίδια που έχουμε δώσει, το τελευταίο που μας ενδιέφερε ήταν το σκορ. Τόσο σε αυτά που έχουμε νικήσει, όσο και σε αυτό που χάσαμε. Σήμερα πιστεύω ότι για ένα μεγάλο διάστημα του αγώνα ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι, απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Βέβαια, όσο περνούσε ο χρόνος και αφού βγάλουμε εκτός συζήτησης τις συνθήκες ενός τουρνουά με τη διαιτησία που δεν μας ενδιαφέρει, μέτρησε πολύ ότι ήταν το έκτο παιχνίδι σε δέκα μέρες και αυτό όπως είναι λογικό επηρέασε κάποια παιδιά που έχουν επιβαρυνθεί. Γενικά, όμως έχουμε βγάλει πολλά χρήσιμα συμπεράσματα από όλα αυτά τα παιχνίδια και φυσικά πολύ περισσότερο από το σημερινό.

Είχαμε πολλά θετικά στο πρώτο ημίχρονο και αρκετά προβλήματα στο δεύτερο. Στη συγκεκριμένη, όμως, χρονική περίοδο, είναι πιο χρήσιμο να δούμε τα προβλήματα. Ειδικά για εμάς, που είμαστε μία τόσο καινούρια ομάδα. Περιμένουμε να ετοιμαστούν κάποια παιδιά στο 100% και έχουμε αρκετή αισιοδοξία για το πρωτάθλημα που αρχίζει την επόμενη εβδομάδα. Νομίζω ότι τα παιδιά έχουν κάνει πολλά βήματα προς τη θετική κατεύθυνση”.

Τα δεκάλεπτα: 17-34, 41-53, 71-76, 87-86

Rilski Sportist: Hadzhirusev 3 (1), Brown 26 (4), Johnson 8 (1), Zhelev 19 (4), Bozov 11 (1), Vasov 8 (2), Dudev 2, Mihaylov 3 (1), Zohore Bergstedt 7

ΠΑΟΚ: Lewis 6 (1), Smith 11 (2), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Best 21 (4), Wiggins 16 (1), Egekeze 8 (2), Σαρικόπουλος 11, Knowles 6

Photo credit: paokbc.gr