ΠΑΟΚ: “Λύγισε” από την Μπεσίκτας στην πρεμιέρα του Basketball Champions League! (videos)

2019-10-15T20:10:44+00:00 2019-10-15T20:14:24+00:00.

15/Oct/19 20:10

Με το… αριστερό ξεκίνησε το Basketball Champions League, της σεζόν 2019-20 ο ΠΑΟΚ, αφού ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη με 69-60 από την δυνατή Μπεσίκτας, του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός αμυντικά για σχεδόν 40 λεπτά και είχε για αρκετό χρονικό διάστημα το προβάδισμα, όμως ένα μεγάλο σερί των Τούρκων στο φινάλε τους έδωσε το τεράστιο διπλό στην Θεσσαλονίκη και επιβεβαίωσε πως αποτελούν ένα από τα φαβορί του 4ου ομίλου.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ήττα τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, ενώ η Μπεσίκτας με την συγκεκριμένη νίκη, έδειξε πως σίγουρα θα βρεθεί στα playoffs του Basketball Champions League.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και… “φουλ” άμυνα για τις δύο ομάδες!

Πολύ καλά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ και με καλή αμυντική λειτουργία, προηγήθηκε από νωρίς με 13-6 (στο 6′). Η Μπεσίκτας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε σε 17-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τον ΠΑΟΚ να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (17-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον ΠΑΟΚ όμως να διατηρεί ένα πολύ μικρό προβάδισμα (23-20 στο 14′). Οι δύο ομάδες δεν απέδιδαν καθόλου καλό μπάσκετ, ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά (29-26 στο 18′) ο ΠΑΟΚ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μπεσίκτας να μειώνει στον πόντο (33-32).

“Θρίλερ” για γερά νεύρα και… Μπεσίκτας!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να δίνουν αποκλειστικά το βάρος στην άμυνα και να παραμένουν πολύ άστοχες, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κατέχει μόλις 1 πόντο προβάδισμα (38-37 στο 26′). Η Μπεσίκτας για πρώτη φορά, πήρε προβάδισμα 4 πόντων με σερί 5-0 (42-38 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, τον ΠΑΟΚ χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Λιούις να προηγείται με 49-47, χάρη σε επιμέρους σκορ 11-5.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γκότσερ έφτασε τους 19 πόντους για την Μπεσίκτας και ισοφάρισε σε 52-52 (στο 32′) και το ματς ήταν πλέον “θρίλερ”. Στο 35ο λεπτό, ο Εγκεκέζε με 2/2 τρίποντα έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 60-55 και τον έχρισε φαβορί για την νίκη.

2′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Θίοντορ οδήγησε τους Τούρκους σε 8-0 σερί και πήραν ξανά το προβάδισμα με 63-60. Ο Μπατούκ με 1:40 με μεγάλο τρίποντο, ανέβασε το σερί της Μπεσίκτας στο 12-0, έκανε το σκορ 60-60 και η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς “αγκάλιασε” το διπλό. Τελικά, η Μπεσίκτας πανηγύρισε την μεγάλη νίκη στην “Πυλαία” με 69-60.

Που κρίθηκε: Στο 14-0 σερί της Μπεσίκτας στο τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου έκανε το σκορ από 60-55 σε 69-60 “καθαρίζοντας” την νίκη, με τον ΠΑΟΚ να μην σκοράρει για σχεδόν 5 λεπτά!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπατούκ ήταν καθοριστικός με 10 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ επίσης την διαφορά έκανε ο ΜαΚαντού με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Θίοντορ με 11 πόντους και 4 ασίστ και ο Γκότσερ που ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69

Photo Credit: Basketball Champions League