Περιστέρι: Πριγκιπική ευρωπαϊκή επιστροφή με «διπλό» στο Γκαζιαντέπ (video)

2019-10-15T20:26:48+00:00 2019-10-15T20:59:35+00:00.

15/Oct/19 20:26

Το Περιστέρι, παρότι ξεκίνησε πολύ άσχημα την αναμέτρηση, σταδιακά επέστρεψε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Γκαζιαντέπ με 70-64 στην επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 15 χρόνια.

Το Περιστέρι μπήκε με το δεξί στο BCL για την σεζόν 2019-20, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη μέσα στην Τουρκία επί της Γκαζιαντέπ με 70-64. Έτσι οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” επέστρεψαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, 15 χρόνια μετά την τελευταία τους παρουσία σε αυτές.

Η Εξέλιξη:

Άσχημο ξεκίνημα…

Το ξεκίνημα του αγώνα προμήνυε μια εύκολη νίκη για την Γκαζιαντέπ, η οποία έφτασε ακόμα και στο +16, όμως το Περιστέρι βρήκε σιγά σιγά τα πατήματά του, επέστρεψε και πήρε μια μεγάλη νίκη, κατακτώντας ένα υπερπολύτιμο “διπλό” στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Βελτιώθηκε και επέστρεψε στο παιχνίδι

Το ξεκίνημα ήταν εφιαλτικό για το Περιστέρι. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν μπορούσε να βρει λύσεις και γρήγορα έμεινε πίσω με 10-0 (3’), με την Γκαζιαντέπ να φτάνει ακόμα και στο 18-2(!). Κάπου εκεί το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε, όμως η ζημιά που είχε ήδη γίνει ήταν μεγάλη, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-12.

Πρώτο προβάδισμα!

Σταδιακά οι Περιστεριώτες ανέβαζαν την απόδοσή τους και με τους Μόρισον και Γκρέι να βρίσκουν λύσεις, η ψαλίδα άρχισε να κλείνει, ενώ ένα δίποντο του Σμιθ έκανε το 38-30 (17’). Οι πρίγκιπες δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς συνέχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους και τελικά, μετά από ένα καλάθι του Σμιθ, πήγαν στο ημίχρονο με μόλις 6 πόντους πίσω, 42-36.

Και… καθάρισε στο τέλος το “διπλό”

Ο Γκρέι μπήκε με… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο με πυροβολούσε ασταμάτησα από την περιφέρεια, με το Περιστέρι να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (42-46 22’). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα για αρκετή ώρα στη συνέχεια, όμως στο τέλος ένα μικρό 0-7 του Περιστερίου έκανε το σκορ του δεκαλέπτου 52-56.

Το Περιστέρι έφτασε στο +8 με 55-63 στο 32’, όμως οι Τούρκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Χάγκινς έκανε ζημιά στην ελληνική ομάδα και το σκορ έγινε 61-63 στο 34’, με τις δύο ομάδες όμως να κολλάνε επιθετικά και να μένουν χωρίς σκορ για 3’, με το σκορ να μένει στάσιμο μέχρι το 37’. Ο Γκρέι με εύστοχο δίποντο έκανε το 61-65 και το Περιστέρι πάτησε και πάλι γκάζι, φτάνοντας στο +8 (61-69, 39’) και καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε το Περιστέρι νικητή με 64-70.

Ο παίκτης που ξεχώρισε: Ο Στίβεν Γκρέι ήταν καθοριστικός και με δικούς του πόντους έκανε την διαφορά για το Περιστέρι, ενώ ήταν εκείνος που βγήκε μπροστά και με μεγάλα σουτ έβαλε ξανά την ομάδα του στον αγώνα. Συνολικά είχε 15 πόντους με 4 τρίποντα.

Που κρίθηκε: Το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω μετά το κακό ξεκίνημα και επέστρεψε στο παιχνίδι, ενώ στο τέλος με όπλο την άμυνα “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.