Basketball Champions League (2ος όμιλος): Με το… δεξί η Βέχτα στον όμιλο της ΑΕΚ! (videos)

2019-10-15T21:53:30+00:00 2019-10-15T22:58:45+00:00.

15/Oct/19 21:53

Τζάμπολ έγινε στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League, όπου έχει τοποθετηθεί η ΑΕΚ, με την Ράστα Βέχτα να κερδίζει εντός έδρας την Ανβίλ με 89-76.

Από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 40-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η πολωνική Ανβίλ Βλότσλαβεκ βρήκε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση της και σκοράροντας 29 πόντους ισοφάρισε το σκορ του παιχνιδιού, σε 62-62.

Δείτε το αναλυτικό αφιέρωμα του Eurohoops στην 2ο όμιλο του BCL που συμμετέχει η ΑΕΚ!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, η Ράστα Βέχτα επέστρεψε στα… στάνταρ της άμυνας της, με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 24-12 (στο 39′) και να προηγήθηκε με 86-74, ενώ στο φινάλε πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Basketball Champions League, με 89-76.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Σίμπσον με 30 πόντους, 6/14 τρίποντα και 5 ριμπάουντ, ο Βαστούρια με 15 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ και ο Μέρφι με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-33, 62-62, 89-76