Basketball Champions League (1ος όμιλος): Πήραν τα “θρίλερ” Σάσαρι και Μανρέσα! (videos)

2019-10-16T22:48:26+00:00 2019-10-16T22:48:26+00:00.

16/Oct/19 22:48

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του 1ου ομίλου του Basketball Champions League, με τα παιχνίδια της Τετάρτης (16/10) να έχουν χαρακτήρα… “θρίλερ”.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη επί ιταλικού εδάφους, όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού από το πρώτο μέρος Σάσαρι και Λιετκαμπέλις πήγαιναν πόντο-πόντο (39-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, αφού το ντέρμπι καλά κρατούσε και τελικά οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα… “θρίλερ” που κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις. 23′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Ιταλοί ήταν μπροστά με 77-75, όμως ο Λιπκεβίτσιους στα 14′ με μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 78-77, για την Λιετκαμπέλις.

Δείτε τι έγινε στην πρώτη ημέρα του 1ου ομίλου του BCL!

Ο Πιερ της Σάσαρι, στα 5′ δευτερόλεπτα κέρδισε βολές, στις ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 79-78 και ουσιαστικά την νίκη, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία τους επίθεση.

Καλύτεροι για την Σάσαρι ήταν, ο Πιερ με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ σκοράροντας και τις βολές της… νίκης και ο Έβανς με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν ο Σάκιτς με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μπράουν με 10 πόντους και 6 ασίστ.

Μανρέσα: Στο τέλος μίλησε η… έδρα της!

Στην Ισπανία, η Μανρέσα φιλοξένησε την Τορούν και η πολωνική ομάδα, έδειξε ικανή να πάρει το μεγάλο διπλό, πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια με 33-32.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε όπως και το σκορ, κάτι που βοήθησε την Μανρέσα να επιβάλλει τον ρυθμό της και στο φινάλε, να πανηγυρίσει την μεγάλη εντός έδρας νίκη με 85-81, σκοράροντας 28 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές ξεχώρισαν, ο Τούλσον με 21 πόντους και 3 ασίστ και ο Τόμας με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ για την Τορούν κορυφαίοι ήταν, ο Κούλιγκ με 22 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Ράιτ με 16 πόντους και 11 ασίστ και ο Χόρνσμπι με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.